Máte před sebou návštěvu Ameriky? A že dokonce poprvé? Pokud jste trošku nervózní, není se čemu divit. Jedete do jiné země, nevíte co od toho čekat, jak se tam máte chovat, bojíte se, že nemáte vyřízeno vše potřebné… Třeba vás dnes trošku uklidníme. Připravili jsme pro vás totiž seznam všech zásadních věcí, na které byste před svou cestou neměli vzpomenout. Všechno ostatní by pak měla být už jen maličkost. Tady jsou.

 

  1. ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Nezapomeňte se pojistit. Zdravotní péče je ve Spojených státech amerických skutečně drahá. Tak drahá, že každý rok účet za doktora dovede k bankrotu tisíce nepojištěných američanů. Jedna návštěva pohotovosti vás může stát kdekoliv mezi 200 a 3000 dolary. Ve vážných případech se ale částka může vyšplhat do desítek tisíc dolarů. Tady určitě radíme neriskovat.

 

  1. SPROPITNÉ

jaké dávat v usa spropitné

V USA se spropitné dává, je očekáváno a je s ním počítáno. Dýško je pro američany nepsané pravidlo. V restauraci by to mělo být asi 15 – 20%, v taxi zhruba 10 – 15%, asi dolar nebo dva za každý drink pro barmana… Pokud si hlídáte finance, připravte se, že spropitné nějaký kus rozpočtu ukousne.

 

  1. CENY

Buďte připraveni na to, že cena, kterou v obchodu vidíte na cedulce není finální, u pokladny po vás budou chtít o 6 – 10% víc. To je totiž hodnota daně z prodeje, která se liší nejen stát od státu, ale i město od města.

 

  1. NÁRODNÍ PARKY

americké národní parky

Národní parky v Americe patří k těm nejkrásnějším na celém světě a byla by škoda o nich nevědět. A jeden nebo dva by určitě stálo za to i navštívit. Vybírat lze opravdu z mnoha, celkem jich má USA 59 a nabízejí neuvěřitelně krásnou přírodu. Zvažte parky!

 

  1. JINÝ STÁT JINÝ MRAV

Ať jde o přírodu, klima, jídlo, mentalitu lidí nebo dokonce i styl oblékání — každý americký stát má “to své”. Liší se dokonce i zákony. V Kalifornii musíte mít ke koupi zbraně speciální licenci, v Texasu žádnou nepotřebujete. Ve státě Massachusetts je marihuana legální, v Louisianě ale už ne. Pozor, ne všude platí stejná pravidla.

 

  1. METRICKÝ SYSTÉM

Tak ten tady (kdo neví proč) pořád nemají. Ano, v supermoderní americe se stále ještě měří ve stopách. A pokud na imperiální jednotky nejste zvyklí, patrně nebudete moc vědět, která bije. Mimochodem, pokud Američanovi řeknete, že je osmnáct hodin, je možné, že nebude z hlavy vědět, že je to šest.

 

  1. MHD

hromadná doprava v USA

Na městskou hromadnou dopravu se ve většině Spojených státu amerických není radno spoléhat. Výjimkou jsou zejména New York City a Washington DC, zbytek země ale na veřejnou dopravu příliš nehraje. Nejlepším řešením proto často bývá půjčit si na svúj americký výlet auto.

 

  1. AMERICKÝ ÚSMĚV

Američané jsou, obecně řečeno, velmi přátelští, speciálně dole na jihu. Pro nás to může ze začátku být lehký šok, vězte ale, že většina místních se s vámi ráda dá do řeči, řekne vám něco zajímavého o své zemi, poradí vám i ochotně pomůže.

 

  1. NEJEN NEW YORK

Amerika není jen New York

Všichni z filmů dobře známe velkoměsta jako New York, LA nebo Miami. Amerika, jedna z největších zemí světa, toho ale nabízí o tolik víc! Jasně, navštivte úžasné NYC, stojí to za to, ale nezapomeňte ani na všechny ty další možnosti, které Amerika skýtá.

 

  1. VÍZA

Abyste mohli vstoupit na půdu USA, nepotřebujete už pěkných pár let klasická turistická víza. Co ale musíte bezpodmínečně mít je povolení ke vstupu ESTA. Pokud nevíte jak si povolení ESTA vyřídit, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme.