Když se zeptáte Američana, který se vrátil z nějaké evropské metropole, co ho na výletě nejvíc překvapilo, jednou z prvních věcí, které zmíní, bude bezesporu toto: “Neuvěřitelné — všude jsme zvládli dojít pěšky!” Ano, pro nás je to normálka. Města jako Paříž, Řím, ale třeba i naše překrásná Praha se nejlépe objevují po svých. V obrovské zemi jménem USA se ale věci mají jinak většinou tak trošku platí, že bez auta nedáte ani ránu. Není tomu tak ale všude. Pokud se nechystáte ani na road-trip, ani vás neláká představa hojných přejezdů na čtyřech kolech, nabízí se několik velmi zajímavých měst, kde nohy, na USA výjimečně rozvinutá veřejná doprava nebo možnost pohybovat se na sdílených jízdních kolech bohatě postačí. Která to jsou?

 

  1. NEW YORK CITY, New York

the streets of New York city

Ústřední Manhattan, ale i ostatní newyorské čtvrti jsou pro pohyb bez vozu jako dělané. New York pravidelně a suverénně vede žebříček pro chodce nejpřátelštějších amerických metropolí. Aby ne. Metro tady funguje 24 hodin denně a dostane vás všude, kam potřebujete. V New Yorku na vás něco zajímavého čeká doslova na každém kroku, proto vyrazíte-li po svých, narazíte na plejádu spontánních zastávek ve všemožných obchodech, parcích, galeriích i excelentních restauracích.  

 

  1. SAN FRANCISCO, Kalifornie

kalifornské San Francisco s fungující mhd

Východní pobřeží má pro dvě nohy excelentní New York, západní pobřeži zase San Francisco. Obě dvě města jsou nejen pro chodce přívětivá, ale dokonce pro automobily spíše odmítavá. Projevuje se to v závratných částkách za parkování i všemožných poplatcích za překročení kdejakého mostu. V San Franciscu se pro nejbohatší zážitky rozběhněte zejména po turisticky uspůsobenějším čtvrtím jako je Union Square, North Beach Chinatown nebo FInancial District.

 

  1. LAS VEGAS, Nevada

v nevadském Las Vegas se obejdete bez automobilu

Pro ty, kteří v Las Vegas žijí je pohyb bez auta poměrně komplikovaný, neboť většina rezidenčních čtvrtí i nákupních center leží relativně daleko od samého srdce města. To ale není náš případ — my jsme se přijeli jen mrknout a proto je pro nás pohyb po svých perfektní. Alespoň tedy v případě, že jsme do města neřestí přijeli za bujarou zábavou, spíše než na osamělé procházky pouští. Pro nasátí té správné atmosféry je právě procházka po slavné promenádě Vegas Strip absolutní nutností.

 

  1. HONOLULU, Havaj

havajské město Honolulu

Božské havajské ostrovy, a speciálně Honolulu, jsou exotickou možností, kam vyrazit bez osobního vozu. Počasí je úžasné prakticky pořád, lidé jsou přátelští a ze všech stran na vás čeká dechberoucí výhled na oceán. V proslulé čtvrti Waikiki nesmíte vynechat procházku po Kalakaua Avenue, historicky zajímavá místa (například na Pearl Harbor se dostanete pomocí autobusu za pár dolarů) a přenádherná příroda na vás ovšem čeká po celém městě, ve kterém auto není vůbec potřeba. 

 

  1. WASHINGTON DC

hlavní město SPojených států, Washington D.C.

The National Mall, jednu míli dlouhý park, jež spojuje Kapitol a Washingtonův monument, byl speciálně pro turisty – chodce vybudován. Návštěvníci si během americkou historií saturované procházky prohlédnou četná muzea, pomníky a další významné památky. Tím samozřejmě naše možnosti bez auta ve městě zdaleka nekončí. Washington DC nabízí vymakaný systém podzemky, která vás pohodlně dopraví třeba do úžasné místní zoologické zahrady nebo na historické centrum Dupont Circle. Město navíc nabízí tisíce jízdních kol, která si lze snadno a rychle vypůjčit.

Jak vidíme, i bez auta se v USA dá prožít zážitky a zajímavostmi doslova nadupaná dovolená, stačí jen vědět, kam vyrazit. Připomeňme ještě, že ať už si vyberete americkou destinaci kteroukoliv, základem je mít před cestou platné povolení ke vstupu do země ESTA. Pokud byste s jeho vyřízením nevěděli rady, neváhejte se pro pomoc obrátit na nás!