Čestným titulem světové dědictví se mohou pyšnit ty památky celého světa, které byly pro svou unikátnost vybrány organizací UNESCO a zařazeny na seznam světového dědictví. Na tomto seznamu mohou být jak budovy, tak i celá města, architektonické komplexy, lesy, jezera a jiné přírodní scenérie. Některé z těch celosvětově známějších památek zahrnují třeba egyptské pyramidy, Velký bariérový útes v Austrálii či národní park Serengeti.

Organizace UNESCO (z anglických slov United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) je jedna z několika organizací spadajících pod OSN, tedy Organizaci spojených národů.  Cílem OSN je zachování světového míru, k čemuž právě UNESCO aktivně přispívá rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury.

Za účelem výběru dalších vhodných lokalit pro zápis na seznam světového dědictví, má UNESCO vytvořenou speciální komisi složenou ze zástupců všech členských států Valného shromáždění OSN.  Ačkoli každá jednotlivá památka světového dědictví náleží zemi, v níž se nachází, je v zájmu celého mezinárodního společenství, aby byly všechny památky zachovány pro budoucí generace. Neboť uznávání přírodního a kulturního dědictví lidstva je prostředkem k zachování historie celé planety. 

Do roku 2016 bylo ve Spojených státech vyhlášeno za památky světového dědictví přesně 23 objektů (s poslední zařazenou památkou Misie v San Antoniu ve státě Texas). Drtivou většinu UNESCO památek v Americe tvoří právě přírodní rezervace či národní parky. Proto pokud jste vášnivým milovníkem přírody, neváhejte a zamiřte do USA také! Nezapomeňte však na povinnost vyřídit si víza, s kterými vám pomůže společnost ESTA tourist visa, díky níž můžete cestovat kamkoliv napříč celými Spojenými státy.

 Seznam nejznámějších památek světového dědictví v USA:

1. Národní park Grand Canyon, Arizona

Tento národní park byl vyhlášen památkou světového dědictví v roce 1979 a také je dokonce považován za jeden ze sedmi divů světa. Jedinečná kombinace barev, hornin a eroze poukazují nejen na geologický vývoj přírody v této oblasti, ale také zdobí pohled na řeku Colorado, která protéká středem tohoto hlubokého kaňonu.

 

2. Yosemitský národní park, Kalifornie

Yosemitské údolí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yosemitské údolí

Národní park Yosemite byl zařazen na seznam světového dědictví v roce 1984. Ukrývá rozlehlá skaliska s žulovými monolity, které jsou výsledkem 10 milionů let staré ledové eroze. Nic takového není k vidění nikde jinde na světě. Navíc je tato krajina plná nejrůznějších živočichů, vodopádů, čirých potoků, útesů a obrovských rašelinišť.

Přejít k žádosti

 

3. Národní park Everglades, Florida

Park je památkou světového dědictví již od roku 1979. Tato lokalita je důležitým místem výskytu pro vzácné a ohrožené druhy jako je kapustňák, americký krokodýl či puma floridská. Tato subtropická oblast se stává čím dál tím populárnější z důvodu vznikajících turistických atrakcí jako jsou např. výlety lodí, rybaření, pozorování ptáků, kempování, pěší turistika a další. Park je také zařazen na tzv. seznam světového dědictví v ohrožení. Za zařazení na tento seznam mohou zhoršující se podmínky pro život v mořském prostředí, které pravděpodobně povedou k brzkému vyhynutí mnohých z volně žijících vodních živočichů.

 

4. Národní park Mammoth Cave, Kentucky

Národní park The Mammoth Cave je v podstatě síť jeskyní a dlouhých podzemních chodeb (ve skutečnosti nejdelších na světě). Jeskyně jsou úkrytem pro více než 130 druhů zvířat a divoké zvěře. A právě v roce 1981 byl tento park zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO ve Spojených státech amerických, aby se zachovalo toto přirozené prostředí pro živočichy.

 

5. Národní park Great Smoky Mountains, Tennessee a Severní Karolína

Great Smoky Mountains

Great Smoky Mountains

Park byl v roce 1983 prohlášen za památku světového dědictví, a to nejen proto, že je nejnavštěvovanějším národním parkem ve Spojených státech, ale navíc má výjimečnou přírodní krásu. Je domovem pro více než 3.500 druhů rostlin a na rozdíl od jiných míst ze seznamu světového dědictví, je relativně nedotčen lidskou civilizací (samozřejmě se do toho nemohou počítat zdejší civilizované kempy, turistické stezky a populární rybaření). 

Zažádejte si o povolení ESTA online!