Americký fotbal, kterému se ve Spojených státech a Kanadě říká jednoduše “fotbal”, hrají dva týmy po jedenácti hráčích na obdélníkovém hřišti se dvěma brankami na obou koncích. I když se tato definice může zdát jako klasický fotbal, který je velmi oblíbený po celém světě, technika a pravidla amerického fotbalu jsou zcela jiná:

  • míč je oválný a neodráží se,
  • útočník, který drží míč, musí běžet na druhou stranu hracího pole a obránce se ho pokouší v tento okamžik zastavit a převzít kontrolu nad míčem,
  • pro výhru je nutné překonat alespoň 10 yardů ve 4 hrách,
  • body jsou udělovány, pokud je míč posouván přes hrací pole soupeře nebo jej hráč hodí či kopne do brankového oblouku na konci hřišti (tzv. “touchdown”).
  • hráči používají chrániče hlavy, těla a kolen, protože se jedná o kontaktní sport.

Snadno můžete zažít vzrušení z tohoto sportu naživo, stačí si sjednat ESTA povolení ke online, které potřebujete ke vstupu na území Spojených států.

Americký fotbal je nejoblíbenějším sportem ve Spojených státech, obzvláště jeho profesionální a univerzitní úroveň. Profesionální liga je známá jako National Football League (NFL).

 

Univerzitní liga

Se svými více než 199 týmy je NCAA, která organizuje Univerzitní ligu amerického fotbalu, je největší ligou v tomto sportu. Díky vzrůstající popularitě amerického fotbalu jako aktivity, která sbližuje krajany, dokáží univerzitní stadiony pojmout až 100 000 lidí, tedy ještě o trošku více než stadiony profesionální ligy. K tomu dochází především proto, že univerzitní ligy spojují velké spektrum lidí z jednoho státu, zatímco profesionální ligy pouze fanoušky jednoho města.

V univerzitním fotbalu jsou hráči mnohem více nadšení, protože hrají za svůj tým s hrdostí ke svému státu a tradicím jejich týmu. Z tohoto důvodu je tento sport plný hrdosti a emocí.

 

Troška historie

Stejně jako rugby, vznikl americký fotbal v Anglii. Zpočátku byla hra velmi neorganizovaná, bez žádných definovaných pravidel, a přesto se stávala více a více populární. Americký fotbal se stal více organizovaným v Anglii a jejich bývalých koloniích uprostřed 19. století díky nastavení nových pravidel a se vznikem prvních týmů jako byly  Oneida Club z Bostonu ve Spojených státech.

Jak plynuly roky, bylo zřejmé, že hráči dávají přednost používání rukou při hře a také více agresivnějším přístupem, který byl podobnější rugby a byl vhodnějším pro útočný styl hry. Walter Camp, který je známý jako “otec amerického fotbalu”, byl prvním člověkem, který rozhodl o upuštění od pravidel rugby a britské tradice a tím vytvořil více technickou hru.

 

Jak se NFL stalo oblíbeným sportem Spojených států?

Když několik amerických fotbalových týmů změnilo místo svého působení a také se změnila pravidla, tato hra získala mnoho více fanoušků. Množství průzkumů provedených v posledních letech tvrdí, že pro více než 30 % obyvatel Spojených států je americký fotbal nejoblíbenější hrou před basketbalem a baseballem.

 

Zábavní průmysl

V padesátých letech minulého století, když lidé ve Spojených státech si začali domů kupovat televizory, profesionální fotbal našel nejlepšího spojence pro hledání svých fanoušků. Tento sport prosperoval z vysílaných zápasů, které byly diváky považovány za jedinečný televizní program.

Na konci 20. století, se stal každoroční Super Bowl nejsledovanější událostí ve Spojených státech a také nejsledovanějším programem v televizi vůbec. Super Bowl se začlenil do běžného amerického života a od té doby je nyní tradicí vidět premiéru univerzitní ligy na den díkůvzdání. To je skvělou příležitostí pro reklamu a propagaci velmi známých značek, stejně jako představení renomovaných umělců jako je Beyonce, Justin Timberlake, Janet Jackson, Bruno Mars a dalších.

Nepromeškejte svoji příležitost zažít vzrušení z tohoto sportu, americké kultury a šanci vidět své oblíbené zpěváky na jednom místě. Navštivte zemi strýčka Sama se svým ESTA povolením.