Close

Co se stane po příjezdu do Spojených států?

Každý den více než milion lidí projde hranicemi Spojených států. Celní formulář musí vyplnit jak Američané, tak cizinci. Kromě celního formuláře musí zahraniční cestující vyplnit i formulář I-94. Od tohoto formuláře jsou osvobozeni všichni zahraniční cestující účastnící se programu bezvízového styku (ESTA).
U imigrační kontroly budou cestující rozděleni do dvou řad. Jedna pro americké občany a druhá pro cizince včetně držitelů zelené karty (=pobytové karty). Po příchodu se setkáte s úředníky Celní a pohraniční ochrany (imigrační orgán), kteří kontrolují cestovní doklady. Budete muset poskytnout adresu bydliště/pobytu, cestovní pas, vízum a dodatečné dokumenty požadované v některých případech i pro studenty a držitele víz K-1. Také budete muset poskytnout své otisky prstů, které budou archivovány spolu s vaší fotografií.
Obvykle trvá úředníkům CBP (Celní a pohraniční ochrany) několik minut, než se rozhodnou udělit autorizaci a povolit vstup do USA. Některá letiště disponují automatizovanými totemy pro občany a držitele povolení ESTA. Zde je možné provádět vstupní formality automatizovaným způsobem.
Cestující s vízem obdrží formulář I-94, aby objasnili některé důležité informace, svou klasifikaci a dobu povoleného pobytu v zemi.
Může se také stát, že imigrační úředníci provedou některé další kontroly, takže se čekání může prodloužit. V některých případech mohou být cestující vzati do odděleného prostoru, kde probíhají další důkladné kontroly a prověření.

Cestující použijí automatizovaný totem pro čtení cestovního pasu na letišti JFK v New Yorku. (Se svolením CBP – Celní a pohraniční ochrany).

Cestující připlouvající po moři absolvují stejný proces i v případě, že lze tento proces provést již na lodi.
To samé platí i pro cestující přijíždějící po souši, s výjimkou amerických občanů a rezidentů, kteří potřebují pro vstup do země pouze cestovní pas a mexických občanů, kteří mohou použít kartu Border Crossing Card (BCC) pro přechod hranic v případě, že jejich cesta nepřesahuje hranice.
Pokud se připravujete na překročení bezpečnostních kontrol, například za účelem vstupu na palubu letadla, doporučujeme:
• Buďte dochvilní.
• Mějte svůj cestovní pas a cestovní dokumenty po ruce.
• Noste obuv, kterou lze snadno sundat.
• Vyhněte se kovovým objektům, které mohou spustit alarm detektoru kovů.
• Vyjměte počítač z batohu, aby mohl projít bezpečnostní kontrolou.

JFK v New Yorku
Cestující použijí automatizovaný totem pro čtení cestovního pasu na letišti JFK v New Yorku. (Se svolením CBP – Celní a pohraniční ochrany).

Dokonce i děti a kojenci musí projít kontrolou, nebudou ale odděleni od svých rodičů a/nebo pečovatelů. Doporučuje se, aby děti, které už umí chodit, prošly detektorem kovů samy. V případě novorozenců, může rodič/pečovatel projít detektorem kovů se svým dítětem.
Kontrola zavazadel se týká i kočárků, židlí, tašek a plenek.
Pro urychlení průchodu bezpečnostní zónou buďte připraveni vzít své dítě z kočárku, zůstaňte s dítětem po celou dobu a nežádejte žádnou třetí osobu o pomoc s dítětem, poté neprodleně proclete kapaliny, které s sebou vezete pro své dítě.

Příklad 1: Biancovi

Letos navštívila Cristina se svým manželem a 6letým synem Pierem v rámci bezvízového programu Disney park v Orlandu.
Po příletu na letiště v Miami a po obvyklém čekání na ně přišla řada. Biancovi si nechali zkontrolovat své cestovní doklady automatizovaným totemem a konečně mohli vstoupit do země.
Ačkoli její manžel a syn měli vstup do země okamžitě povolený, Cristinu čekaly další kontroly.
V těchto případech je cestující nasměrován do další fronty, kde imigrační úředník ověřuje cestovní doklady podrobněji (v tomto případě cestovní pas a povolení ESTA). Odtud je cestující buď přijat do země, nebo je z příletové oblasti úředníkem doprovázen do oddělené místnosti, snad proto, že nastal problém s jeho dokumenty/návštěvou země.
V případě Cristiny se jednalo o shodu jména s jiným cestujícím v systému. Hned jak se situace objasnila, se však mohla Cristina připojit ke své rodině a pokračovat do své destinace.

Příklad 2: Amber

icon-woman

Minulý rok strávila Amber dovolenou na plavbě s přáteli, která trvala týden. Udělali několik zastávek v několika městech v Karibiku, včetně Fort Lauderdale na Floridě.
Jakmile dorazili do dalšího města, vydala se Amber do přístavu k imigrační kontrole, aby mohla vystoupit a užít si město. Po běžných kontrolách byla Amber zastavena za účelem dalších kontrol. Na konkrétní otázku v online formuláři, jestli jí byl někdy zamítnut vstup do USA, odpověděla Amber ne. Ale údaje imigračního úřadu tvrdily něco jiného. Byl jí odepřen vstup do USA před 8 lety.
Po konfrontaci s úředníky byl Amber vytištěn pas a povolen vstup do USA s příslibem, že do příštího formuláře imigračního úřadu uvede správné informace.