Jiný kraj, jiný mrav. Když přijedeme do nové země úplně poprvé, čekají nás sem tam situace, ve kterých v nás chování místních vzbudí podivení, nebo kdy naše humorná poznámka (v kombinaci s neznalostí odlišné kultury) způsobí menší či větší faux-pas. I to k poznávání a cestování patří, mnohdy právě tehdy vzniká mnoho skvělých historek, navíc nějaká ta nepatřičnost se pro váš status cizince většinou rychle odpouští či zcela přechází. Přesto je dobré a vstřícné si před cestou nastudovat alespoň ty základní zvyky s nimiž lze předpokládat že se setkáte, a mít tak jistotu, že vás ani jako návštěvníka-nováčka jen tak něco nevyvede z míry.

Nežádoucí hotovost

nežádoucí hotovost v USA

Američané preferují kreditky před papírovými dolary. Tak moc, že se dokonce můžete setkat i s přirážkou při platbě v hotovosti! Vždycky je dobré mít u sebe nějakou tu bankovku a minci (více o spropitném níže), vězte ale, že se chystáte do země, jež uznává zejména bezhotovostní platební styk.

Velmi žádoucí dýško

jak v Americe dávat zpropitné

Amerika je zemí “tuzérskou”. Je běžnou praxí dávat spropitné, obsluha to od vás očekává — často právě dýško tvoří značnou část platu, v restauracích je jeho neposkytnutí považováno za znak nízkého vychování. Kolik? Nejlépe 20%, alespoň 10%. Záleží samozřejmě i na míře vaší spokojenosti.

Vždycky včas

obrázek amerického auta

V Americe se opožděný příchod na schůzku považuje za neomalenost. Deset, patnáct minut tady rozhodně neplatí za “ještě přijatelné”. Choďte přesně… nebo raději o pár minut dříve. Zvažte zda vám hrozí zpoždění kvůli hustotě provozu a vezměte si dostatečnou časovou rezervu.

Vlastně takové “ahoj”

obrázek americké ženy

Zdvořilostní otázku “how are you”, tedy “jak se máš” uslyšíte všude a pořád, vnímejte ji ale raději jako ekvivalent obyčejného pozdravu. Baristku v kavárně patrně nezajímají detaily vaší cesty po západním pobřeží a řidič autobusu nechce slyšet, že toho teď v práci na vás bylo moc. Stačí se usmát, odvětit “how are you” zpátky a všichni budou spokojeni.

Nekopírujte televizi

obrázek televize - jak se v USA chovat

Slang a časté používání hanlivých výrazů, které na nás valí filmové a televizní výsledky amerických produkcí, není radno před místními napodobovat. Drsné vyjadřování, které může na obrazovkách působit jako běžná součást mezilidské komunikace, je ve skutečné Americe vnímáno velmi negativně a urážlivě.  

Na zdraví?

alkohol - jak se v Americe pije

Pít alkohol je povoleno od 21 let a na veřejnosti platí, až na pár vyjímek, zákaz ostřejší nápoje konzumovat. Striktně. Pokud zrovna netoužíte spatřit americkou policejní celu zblízka, raději ctěte obě tato pravidla.

Těší mě

podávní ruky v USA - jak se chovat v Americe

Američané jsou spíše rezervovaný národ. Proto si vřelé objímání a líbání raději schovejte pro rodinu a blízké přátelé, a pro jistotu, aby se nikdo necítil nepatřičně, vsaďte na formálnější přivítání — pevný stisk a potřesení rukou.

No a také se například neptejte prostorově výraznější dámy na pohlaví miminka, nejste-li si jejím těhotenstvím stoprocentně jisti — ale to už hovoříme globálně…

Připraveni vyrazit? A máte již vyřízené povolení ke vstupu do USA?