Dobré zprávy pro všechny držitele chorvatského cestovního pasu — tedy alespoň pro ty, kteří se chtějí do USA podívat na dobu kratší než 90 dnů, a to za účelem turismu nebo služební cesty. Chorvatsko se totiž teprve před pár dny stalo čtyřicátou zemí, která se přidala do amerického bezvízového programu (The Visa Waiver Program). Jde o prvního nového člena od Polska, které bylo zařazeno před dvěma lety, na konci roku 2019. 

Americký bezvízový program spravuje Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických a zahrnuje, jak už tedy víme, celkem 40 států (včetně České republiky). Občané těchto států mohou na půdu USA vstoupit bez nutnosti žádat na ambasádě o klasická víza a vyhnout se tak časově náročnému procesu. Místo toho si “pouze” opatří cestovní povolení ESTA. 

ESTA je zkratka pro The Electronic System for Travel Authorization — tedy elektronický systém pro cestovní autorizaci. Tento automatizovaný systém dokáže na základě žádosti, která se vyřizuje online, vyhodnotit, zda je žadatel osobou pro vstup do USA žádoucí. Pokud ano, v relativně krátké době (nejčastěji už tentýž den, maximálně do 72 hodin) vystaví cestovní povolení ESTA VISA, díky němuž vás do země pustí bez víz. 

To však neznamená, že by doposud platná víza do USA přestala platit. Do Spojených států lze i nadále vstoupit na základě klasických víz, v některých případech je to pak dokonce nutností. Cestovní povolení ESTA lze totiž využít pouze za splnění dvou podmínek. Tou první je účel vycestování. ESTA platí pouze pro turismus a služební cesty. Druhou podmínkou je potom doba pobytu. Ta nesmí překročit 3 měsíce a nelze ji prodloužit. 

Vyřízení cestovního povolení ESTA VISA je narozdíl od klasických víz nejen rychlejší a pohodlnější, ale také levnější. Zatímco žádost o víza vyjde asi na $160, povolení ESTA stojí pouhých $14.

západ slunce nad typickým americkým městem

CHORVATŠTÍ OBČANÉ MOHOU OD 1. PROSINCE 2021 DO USA BEZ VÍZ

Přidání Chorvatska do bezvízového programu oznámilo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických. Stalo se tak na základě rozhodnutí ministra vnitřní bezpečnosti Alejandra Mayorkase ve spolupráci s ministrem zahraničních věcí Antony Blinkenem.

“Dnešní zařazení Chorvatska do Visa Waiver programu je důležitým uznáním obou našich zemí, sdílené ekonomiky, i bezpečnostních zájmů. Gratuluji Chorvatsku k tomu, že se právě stalo čtyřicátým členem našeho bezvízového programu, k čemuž je zapotřebí splnit řadu striktních požadavků. Těším se na další naší blízkou spolupráci na společných hlavních prioritách,” řekl na tiskové konferenci Alejandro Mayorkas. 

Skutečnost vřele uvítal taktéž chorvatský prezident Andrej Plenković, který na svém oficiálním Twitteru napsal: “Vítáme rozhodnutí Ministerstva vnitřní bezpečnosti zařadit Chorvatsko do bezvízového Visa Waiver programu. Chorvatští občané, kteří díky tomu budou do USA moci cestovat bez víz tuto výhodu pocítí nejvíce. Těší nás, že tímto zahraničněpolitickým krokem nadále posílíme naše vazby.”

Obecně se zrušení vízové povinnosti vztahuje na takové země, jež americká vláda vidí jako “blízké spojence”. Tento “blízký spojenec” potom na oplátku taktéž poskytuje americkým občanům možnost přicestovat bez vízové povinnosti. Protože byla Amerika proslulá pro relativně složité papírování, které je před vycestováním do země vyžadováno, mnoho lidí si dovolenou či služební cestu do Spojených států rozmyslelo. To se teď díky bezvízovému programu, zahrnujícímu už 40 zemí, mění. Novou překážkou je teď bohužel koronavirová pandemie.

Chorvatsko je čtyřiadvacátým členem Evropské unie (Velkou Británii už nepočítáme), který se do bezvízového programu přidal. Zbývají už pouze 3 unijní země, kde ESTA VISA pro vstup do USA stále nestačí  — Rumunsko, Kypr a Bulharsko. 

Další 4 země, které nejsou členem EU, ale jsou součástí Schengenského prostoru, tedy Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island, členem bezvízového Visa Waiver programu jsou. 

CO SE OD 1. PROSINCE PRO CHORVATY MĚNÍ

Jste-li chorvatský občan a chcete vycestovat do USA — a to za turismem či na služební cestu kratší než 90 dnů — nepotřebujete už žádat o klasická víza, nýbrž o cestovní povolení ESTA, které se celé vyřizuje online. Je o mnoho levnější než víza, navíc kvůli němu nemusíte čekat dlouhé hodiny na ambasádě. Žádost je obvykle vyřízena velmi rychle, je však lepší počítat s tím, že  můžete čekat i 3 dny. 

Klasická víza však platit nepřestávají a jsou vyžadována pro ostatní druhy cest, tedy třeba za prací či školou. Jsou také potřeba pokaždé, překročí-li vaše cesta 90 dnů. 

POZOR! Všichni chorvatští občané budou na základě povolení ESTA do USA vpuštěni pouze v případě, že mají platný elektronický pas s čipem a biometrickými údaji. 

JAK ESTA VISA ZÍSKAT

O ESTA VISA je potřeba zažádat před vaší cestou — konkrétně před nástupem do letadla. Je samozřejmě mnohem vhodnější nechat si alespoň několikadenní rezervu. Ačkoliv to není obvyklé, vyřízení může trvat až 72 hodin.