Věděli jste, že také občanům Polska už stačí pro návštěvu USA pouze povolení ESTA? Vzhledem k tomu, že cestování v posledních dvou letech příliš nevzkvétalo, může být tato informace pro mnohé novinkou. Polsko se těsně před koronavirovou pandemií stalo po pěti letech první zemí, která se přidala do amerického bezvízového programu (The Visa Waiver Program). 

Tento program, jenž je pod správou Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických, umožňuje občanům daných zemí vstoupit na půdu USA bez nutnosti žádat o vízum. Bezvízový program se však vztahuje pouze na turistické a služební cesty, jež nepřekročí 90 dnů. V americkém bezvízovém Waiver programu je momentálně 40 zemí, včetně České republiky a Polska, které se přidalo jako předposlední, 11. listopadu 2019. Čerstvým nováčkem je potom Chorvatsko. Členem bezvízového programu se stalo teprve před pár dny, 23. října 2021.

Polští státní příslušníci tedy již dva roky mohou (po většinu této doby však spíše pouze teoreticky) do USA přicestovat za účelem dovolené nebo služební cesty “pouze” s vyřízeným cestovním povolením ESTA. Toto povolení lze narozdíl od klasických víz vyřídit velmi rychle a kompletně online. Také jeho cena je o poznání nižší. Zatímco žádost o víza vyjde asi na $160, povolení ESTA stojí pouhých $14. Nezapomeňte však, že cestujete-li na základě ESTA VISA, váš pobyt ve Spojených státech nesmí překročit 3 měsíce. 

Polsko se stalo první zemí, kterou USA do svého bezvízového programu přidalo od roku 2014. Tehdy se připojilo Chile. Zrušení vízové povinnosti závisí zejména na tom, zda americká vláda danou zemi považuje za “blízkého spojence”. Tento “blízký spojenec” potom na oplátku taktéž poskytuje americkým občanům možnost přicestovat bez vízové povinnosti. Protože byla Amerika proslulá pro relativně složité papírování, které je před vycestováním do země vyžadováno, mnoho lidí si dovolenou či služební cestu do Spojených států rozmyslelo. To se teď díky bezvízovému programu, zahrnujícímu už 40 zemí, mění. 

Podle Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických je zařazení Polska do bezvízového programu důkazem velmi dobrých vztahů, jež mezi oběma zeměmi panují, a taktéž pokračující blízké a přátelské spolupráce na společných bezpečnostních zájmech. 

CO SE OD LISTOPADU 2019 PRO POLSKÉ OBČANY ZMĚNILO

Pokud se jako polský občan chystáte vyrazit do Ameriky za turismem či na služební cestu — a nechcete-li se zdržet déle než 90 dnů — stačí namísto víz před cestou zažádat o cestovní povolení ESTA. ESTA je zkratka pro elektronický systém pro cestovní autorizaci, který na základě online žádosti vyhodnotí, zda jste pro cestu do USA žádoucí. V případě že ano, systém vydá povolení, na základě kterého můžete do země vstoupit. Nemusíte několikrát chodit na ambasádu ani čekat dlouhé hodiny. Vše zvládnete online. Žádost je obvykle vyřízena velmi rychle, je však lepší počítat s tím, že  můžete čekat i 3 dny. Narozdíl od shánění klasického víza je to však i v tomto krajním případě stále příjemná svižnost. 

ESTA však není dostačující pro ostatní druhy cest. Pokud se tedy chystáte zdržet déle než 90 dnů, a nebo jedete například za prací či studovat, nadále víza potřebujete.  

POZOR! Všichni polští občané budou na základě povolení ESTA do USA vpuštěni pouze v případě, že mají platný elektronický pas s čipem a biometrickými údaji. 

A CO KDYŽ UŽ VÍZA MÁTE?

Potom se od minula nic nemění — vaše víza můžete užívat dokud nepozbydou své platnosti. Znamená to tedy, že nepotřebujete v takovém případě o povolení ESTA žádat. 

JAK ESTA VISA ZÍSKAT

Jak už tedy víme, na kratší cesty služební a za zábavou už pro polské občany není potřeba žádat o klasická víza. Neznamená to ale, že se prostě jen tak zabalíte a jedete. Před vaší cestou do USA je nejprve zapotřebí zažádat o několikrát zmíněné cestovní povolení ESTA, které představuje mnohem rychlejší a efektivnější cestu, jak prokázat, že nejste pro Spojené státy americké nebezpečnou či nežádoucí osobou. Pro všechny občany zemí, které patří do bezvízového programu — tedy také pro Českou republiku a Polsko — stačí, aby alespoň 3 dny před nastoupení do letadla o toto povolení zažádali a vyčkali, zda jejich žádosti bylo vyhověno. Žádost lze vyplnit na oficiální stránce esta.cbp.dhs.gov

Pokud byste však raději, aby vám s vyplněním a zadáním žádosti někdo pomohl, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.