Do Ameriky ročně zavítá zhruba 80 milionů cizinců z celého světa. To je pořádná skupina návštěvníků odlišných zvyků a způsobů života. Přirozeně, většina z těchto výletníků během své cesty zažila nějakou tu více či méně nepříjemnou situaci způsobenou kulturními rozdíly, odlišnou etiketou, zkreslenou představou o zemi či jazykovou bariérou. Aby vy jste se během svého pobytu nemuseli trápit a věděli, jak se v kterých situacích správně zachovat, stačí udělat jednoduchou věc — poučit se z omylů těch před vámi. Protože nikdo nemá rád komplikace a trapné situace, určitě nebude na škodu si před vaší premiérou na půdě Spojených států pročíst náš seznam těch nejčastějších omylů, kterých se neameričané nevědomky dopouštějí.

 

Na co myslet při návštěvě USA:

 

Spropitné v Americe většinou tvoří velkou část platu osoby, jež vás obsluhuje a počítá se s ním. Bez dýška se neodchází, to je tady zkrátka neslušné. Optimální výše? Alespoň 10, ale spíše 20 procent.

kulturní rozdíly mezi Evropou a USA

Nekuřte a pokud musíte, obezřetně. Některé státy a města (New York City, Chicago, Washington DC a další) mají nejpřísnější protikuřácké zákony na světě. Ať jste kdekoliv – byť i na zdánlivě “bezpečné” ulici –  ujistěte se nejprve, že je v pořádku zde kouřit.

 

Choďte včas. 8.00 je v Americe 8.00. Ujistěte se, že máte na všechna setkání dostatečnou časovou rezervu a raději dorazte s předstihem, to je naopak v pořádku. Na opozdilce se hledí skrze prsty.

v USA choďte včas

Dodržujte pravidla provozu a parkovací zóny. Nepočítejte s tím, že sem tam nějaké to chodníkové zaparkování případně “ukecáte”. Na dopravní pořádek je v Americe přísně dohlíženo a prohřešky se neodpouštějí. V žádném případě se nepokoušejte policisty uplácet!

 

v USA si raději držte odstup

Držte si odstup. Američané si potrpí na respektování osobního prostoru a budou nevrlí, pokud jim ho budete narušovat. Při interakci s lidmi, které příliš dobře neznáte, se vyvarujte polibkům, objetím a familiérním dotykům.

 

Už vůbec se nedotýkejte cizích dětí! Pozor, na to je místní obyvatelstvo obzvláště háklivé. Americké děti jsou vedeny k tomu, aby se za žádných okolností nebavily s cizími lidmi, dospělí zase trpí nadprůměrnou obavou z pedofilů. I jen mluvit na neznámé děti může být přijato velmi negativně.

 

USA je číslo 1. Ve všem. Alespoň přesně to si Američané myslí – ačkoliv se tváří, že ne. Není proto radno jim předhazovat, v čem je Česká republika, nebo jakákoliv jiná země, lepší než ta jejich. Chvalte, nehaňte a neporovnávejte a názor raději ventilujte až doma.

 

vyhněte se debatám o obezitě

Názory obecně vyjadřujte raději opatrně. Ošemetná témata, kterým je většinou lepší se obloukem vyhnout jsou politika, obezita, sexualita, výchova dětí, postavení žen ve společnosti, náboženství… a mnoho dalších. Případné poznámky cizích, které se příčí vašemu pohledu na svět, je nejlépe s úsměvem ignorovat.

 

Nevtipkujte o terorismu! Místní se smát nebudou. A pokud si nejste stoprocentně jistí svým publikem, vyhněte se i humorným poznámkam k dalším ošemetným tématum – viz předchozí tip.

 

v USA jsou trochu jiné zvyklosti než v Evropě

Pozor kde se zrovna kocháte, Američané velmi nelibě nesou, když někdo překáží. Na ulici se to pořád musí hýbat. Je také třeba dbát zvýšený zřetel na to, abyste na eskalátorech nikdy nestáli vlevo, neblokovali východ, zkrátka nikomu nestáli v cestě – zejména pak ve velkých městech.

 

Nakonec se před vycestováním do USA ujistěte, že máte vyřízené povolení ke vstupu ESTA! Bez tohoto dokumentu vás totiž do země nepustí – tak pozor aby vaše dovolená neskončila místo bez trapasů rovnou úplně.

 

Nevíte jak a kam podat žádost? Povolení ESTA vám rádi pomůžeme vyřídit ZDE.