Close

Jak vyplnit formulář ESTA?

Formulář ESTA lze vyplnit velmi rychle. Zabere to méně než 10 minut. Je dobré vědět pár věcí:
• Vzhledem k tomu, že žádost ESTA něco stojí, musíte mít kreditní kartu Visa, MasterCard, Discover nebo American Express, nebo debetní kartu Visa nebo MasterCard. Lze také použít PayPal.
• Také musíte mít platnou e-mailovou adresu. Pokud nemáte přístup ke své e-mailové stránce, měli byste vytvořit nový e-mail, nebo použít e-mail někoho jiného, pokud k němu máte přístup.
• Vyplňte všechna povinná pole (označená červenou hvězdičkou *) jako země vydání cestovního pasu, adresa trvalého pobytu atd. Je dobré vždy zkontrolovat vyplněná pole před tím, než provedete platbu, jelikož mnoho polí po odeslání žádosti nelze změnit. Jediná upravitelná pole jsou ta spojená s místem pobytu v USA, to aby bylo možné je změnit v případě opakovaného použití dokumentu. Pokud při vyplňování neupravitelných polí uděláte chybu, budete muset zažádat o nový modul s novou platbou.
• Je lepší uložit si číslo žádosti ESTA pro případ, že ji budete muset obnovit.
• Krátce po odeslání žádosti obdržíte odpověď. V některých případech to zabere déle, ale DHS (Oddělení vnitřní bezpečnosti USA, Americký imigrační úřad) odpoví během 72 hodin.
Pro lepší pochopení procesu vyplňování formuláře ESTA, rozklikněte otazník vedle každého pole, kde naleznete vysvětlivky. V rámci žádosti o povolení ESTA po vás bude požadováno následující:
1. Demografická data: jméno, příjmení, datum a místo narození, pohlaví, jména rodičů. V tomto kroku můžete uvést i pseudonym, pokud nějaký máte.
2. Data z cestovního pasu: číslo cestovního pasu, datum vydání a vypršení, země vydání a občanství. Zde můžete také uvést, zdali vlastníte více cestovních pasů.
3. Kontaktní informace: e-mail, telefonní číslo, adresa trvalého pobytu včetně města a státu, ve kterém žijete.
4. Nouzové kontaktní informace: jméno a příjmení vašeho nouzového kontaktu včetně telefonního čísla a e-mailu.
5. Informace o cestě: pokud nejste v tranzitu, budete muset uvést název místa, kde budete bydlet včetně adresy, města a státu. Mimo to budete muset uvést telefonní číslo na tuto adresu (pokud si nejste jisti, můžete do tohoto pole vyplnit dvě nuly 00).
6. Informace o zaměstnání: pokud chcete, je možné uvést informace o zaměstnání jako jméno firmy/zaměstnavatele, adresu, telefonní číslo a pracovní pozici. Poslední dvě pole jsou nepovinná.
7. Nakonec budete muset zodpovědět pár otázek ohledně vašeho vstupu do Spojených států.

Pokud neznáte některé odpovědi, můžete do příslušných polí napsat „UNKNOWN“ (v případě pochybností si pročtěte vysvětlivky, které se vám zobrazí po kliknutí na otazník vedle každého pole). Avšak tuto možnost lze uplatnit pouze u některých polí.
8. Po vyplnění všech polí a kliknutí na možnost „apply“, máte ještě možnost zkontrolovat všechny zadané informace. Naposledy budete požádáni, abyste zkontrolovali své odpovědi a údaje. Pokud během kontroly narazíte na chybu, klikněte na tlačítko „EDIT“ a chybu upravte bez ztráty již vložených dat. V opačném případě můžete pokračovat na platební stránku.
9. Poté budete muset provést platbu. Nadále bude již žádost zpracována systémem, který zjistí, zdali máte právo vstoupit do Spojených států s povolením ESTA.
10. Jakmile bude vaše žádost o povolení ESTA schválena, bude zaslána na vámi uvedenou e-mailovou adresu.
Jelikož je VWP (program bezvízového styku) spojen s CBP a APIS, není nutné mít u sebe povolení ESTA. Nicméně, je moudré mít u sebe během cesty kopii nebo číslo žádosti.
Doporučujeme vytisknout si přílohu, kterou jste obdrželi do své e-mailové schránky a mít ji u sebe společně s dalšími cestovními dokumenty.

Příklad 1: Albert

icon-man

Albert žije v Manchesteru a zrovna odešel do důchodu. Rozhodl se odletět na dva měsíce do Santa Moniky, kde již několik let žije jeho dcera Lauren s celou svou rodinou.
Albert není nijak zvlášť obeznámen se světem internetu, dokonce nemá ani e-mailovou adresu.
Vzhledem k tomu, že k získání cestovního povolení do USA je nutné mít e-mailovou adresu, přišel Albert s nápadem požádat svého vnuka, který žije ve stejném městě, o použití jeho e-mailové adresy, aby ji mohl využít za účelem získání povolení ESTA.
Jakmile synovec Thomas obdržel povolení ESTA pro své prarodiče, vytiskl je a předal svému dědečkovi.

Příklad 1: Hannah

icon-woman

Hannah pracuje jako prodejce pro americkou mezinárodní firmu, která ji neustále velmi zaměstnává.
Příští měsíc poletí na pracovní cestu do Seattlu, kde se nachází sídlo firmy, pro kterou pracuje.
Při obnovování povolení ESTA Hannah omylem zadala špatné číslo cestovního pasu.
Po kontaktování naší zákaznické podpory e-mailem zjistila nemilé překvapení. Bylo jí sděleno, že povolení ESTA, o které zažádala je neplatné a že bude muset zažádat o nový cestovní dokument, který bude obsahovat správné číslo cestovního pasu.
Proto doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost při vyplňování online formuláře. Také byste měli věnovat zvýšenou pozornost při kontrolování informací na potvrzovací stránce, která vám ještě nabízí provést poslední změny.