Skip to content

Jaké jsou požadavky ke vstupu na americké území?

Jaké jsou požadavky ke vstupu na americké území?

Jakmile dorazíte na letiště nebo do příslušného přístavu, musíte své dokumenty nechat zkontrolovat na americkém celním úřadě a hraniční kontrole. Pouze oni rozhodnou o tom, zda můžete vstoupit do USA. Abyste mohli vstoupit na americké území, je potřeba:

  • Dodržovat kritéria týkajících se zákona o imigraci a státní příslušnosti.
  • Mít u sebe formulář ESTA se schváleným povolením.
  • Mít pas platný pro VWP.
  • Nebýt hrozbou pro zdraví, ochranu a bezpečnost země.
  • Vzdát se práva na odvolání či spor ohledně rozhodnutí úředníka CBP (Customs and Border Protection = Celní a pohraniční ochrana) týkající se vaší způsobilosti. K tomu dochází přijetím biometrické identifikace a vydáním otisků prstů a osobní fotografie. Jediným případem přijetí odvolání ze strany CBP je v případě žádosti o azyl.
  • Splnění těchto podmínek v předchozích vstupech do Spojených států v rámci VWP (program bezvízového styku).

Příklad 1: Mark

O Markovi jeho přátelé a známí vědí, že je paranoidní v otázkách ochrany soukromí. Je rád, když jsou jeho život a zájmy jeho soukromou věcí.
Minulý měsíc Marek poprvé přiletěl do Seattlu v USA. K Markovu velkému překvapení ho úředník během imigrační kontroly po prozkoumání jeho cestovního pasu a jeho cestovního povolení požádal, aby pokračoval k registraci svých otisků prstů a fotografie obličeje.

Můžete si představit, jak byl Mark překvapený a okamžitě požádal imigračního úředníka o vysvětlení.
Markovi stížnosti byly okamžitě umlčeny.

Při cestování v rámci bezvízového programu souhlasíte s možností takového screeningu od amerických úřadů, které se vztahují na každého návštěvníka.

Doporučujeme velkou opatrnost a vstřícnost k americkým imigračním úředníkům, kteří berou svou práci velmi vážně. Kromě toho je na nich, jestli vám umožní vstoupit do Ameriky nebo ne.

Nevstřícné nebo podezřelé chování může vyvolat rozsáhlejší kontroly vaší osoby, které mohou váš vstup do země protáhnout.

Příklad 2: Shelly

icon-woman

Shelly je občankou Singapuru a v roce 2001 jí bylo americkým velvyslanectví v její zemi odepřeno turistické vízum.
V online žádosti o povolení ESTA pro svou cestu do Miami Shelly v dobré víře odpověděla ne na otázku, zdali jí v minulosti byl odepřen vstup do Spojených států.

Při jejím příjezdu na letiště v Miami během imigrační kontroly zažila nepříjemné překvapení a byla poslána do oddělené místnosti pro další vyjasnění.

I když není snadné si to představit, Americký imigrační úřad nahlašuje všechny návštěvníky země a nahlásil také zamítnuté vízum z roku 2001.

Po několika hodinách čekání a dalších kontrolách ze strany státních orgánů bylo Shelly uděleno právo vstupu do země s příslibem, že v budoucnu bude vždy hlásit incident z roku 2001.

Jedním z požadavků pro vstup do USA je respektovat americké imigrační zákony, pro které je v tomto případě potřebná upřímnost při odpovídání na otázky týkající se online povolení ESTA.