Skip to content

Jaké požadavky musí cestovní pas splňovat, aby byl platný pro povolení ESTA?

Jaké požadavky musí cestovní pas splňovat, aby byl platný pro povolení ESTA?

Cestovní pasy vyžadované DHS (Americký imigrační úřadem) jsou optické nebo elektronické. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Na rozdíl od elektronického cestovního pasu, strojově čitelný pas nemá rozpoznávací čip. Cestovní pasy vytištěné v Itálii po 26. říjnu 2006 jsou elektronické cestovní pasy s digitálním čipem obsahujícím biometrické údaje držitele pasu.
Avšak pokud máte pas vydaný před tímto datem, může být platný v následujících případech.

 • Pokud byl váš cestovní pas obnoven nebo prodloužen před 26. říjnem 2005, nemusí být nijak upraven.
 • Pokud byl váš cestovní pas obnoven nebo prodloužen po 26. říjnu 2005 a před 26. říjnem 2006, musí obsahovat:
  • Digitální fotografii vytištěnou na straně s daty, nenalepenou a laminovanou;
  • Nebo integrovaný čip obsahující data držitele pasu, čímž se stává elektronickým cestovním pasem.

Od 1. července 2009 jsou i dočasné VWP cestovní pasy elektronické.
Další země, které se účastní programu, mají různá pravidla a lhůty. Rychlý přehled:

 • Cestující z Jižní Korey, Estonska, Řecka, Lotyšska, Litvy, České republiky, Malty, Slovenska a Maďarska musí vlastnit elektronický cestovní pas s čipem.
 • Cestující z jiných zemí zapojených do programu bezvízového styku mohou mít strojově čitelný cestovní pas, tedy bez čipu.

Máte-li cestovní pas strojově čitelný nebo ne, zjistíte tak, že zkontrolujete stránku se svými osobními daty, kde má tento typ pasu dva řádky textu s čísly, písmeny a těmito symboly (<<). Máte-li stále ještě pochybnosti o typu vašeho cestovního pasu, můžete navštívit webové stránky Celní a pohraniční ochrany, kde poskytnete číslo pasu a identifikační číslo osobního dokladu a tím zjistíte typ pasu, který vlastníte.

 • Elektronický pas

  Strojově čitelný pas, který je rovněž nezbytný pro občany Spojeného království.

passport-structure

id-card

Příklad 1: Lewis

Lewis si nebyl jistý, zda jeho cestovní pas vyhovuje bezpečnostním normám stanovených programem bezvízového styku, aby mohl vstoupit do USA s povolením ESTA. Náš specialista Frank mu vysvětlil, že pokud byl jeho pas vybaven pro optickou čtečku, stačí to k cestování s cestovním povolením. Frank také Lewisovi sdělil, kde najít kód, který se skenuje při kontrole pasu. Jakmile Lewis tento kód dohledal, pokračoval s žádostí o své online povolení.

Příklad 2: Eugenie

Eugenie jela na líbánky do USA. Před 9 lety navštívila Los Angeles se svým manželem. Ona i její manžel Jeff se letos rozhodli pro návrat do Spojených států. Rádi by navštívili východní pobřeží, takže cestují do Miami. Když žádala o zařazení do bezvízového programu, Evženie zjistila, že její pas není ani elektronický, ani vybaven pro optickou čtečku. Aby Eugenie předešla žádosti o formální vízum typu B na americkém velvyslanectví v Praze, zažádala o obnovení pasu. Všechny nové pasy jsou upraveny v souladu s bezpečnostními opatřeními VWP, Eugenie tedy také může cestovat v rámci programu bezvízového styku.