Close

Jaký druh odpovědí můžu očekávat po vyplnění formuláře ESTA?

Při žádání o povolení ESTA můžete od Oddělení vnitřní bezpečnosti USA očekávat tři druhy odpovědí:

Authorization Approved (oprávnění schváleného): v tomto případě je vám povoleno cestovat do USA v rámci programu bezvízového styku. Nicméně, měli byste myslet na to, že povolení ESTA nebo platné vízum vám dávají možnost cestovat do Spojených států, ale jakmile dorazíte na letiště nebo do přístavu, všichni cestující musí nechat ověřit své dokumenty na celnici a u americké pohraniční kontroly. Pouze oni rozhodnou o tom, zdali můžete vstoupit do USA.
Tento případ je nejčastější a týká se 99 % případů.

Authorization pending (čekající oprávnění): v tomto případě DHS (Oddělení vnitřní bezpečnosti USA) zrovna kontroluje data vložená do žádosti ESTA, ale dosud nedošli ke konečnému rozhodnutí. Takovéto případy se mohou stát a neznamená to nic špatného. Automatický systém zrovna nestíhá a není schopen zkontrolovat všechny žádosti najednou, chvíli zabere, než zpracuje vaši žádost.

Travel not authorized (cestování není povoleno): Systém nepovolil vaší účast v programu VWP. Tato odpověď vám neumožňuje využít povolení ESTA, ale nezabraňuje vám cestovat do Spojených států. Můžete zažádat o nové vízum kontaktováním americké ambasády nebo konzulátu.

Příklad 1: Victoria

Victoria žije v Bologně a Spojené státy patří mezi její oblíbené cestovní destinace.
Minulý měsíc plánovala cestu na východní pobřeží, aby navštívila jižní Floridu.
5 dnů před odletem na webu www.estavisa.cz zažádala o povolení ESTA pro sebe a svého přítele.
Dokumenty jejího přítele za nedlouho dorazily na její e-mail, ale její povolení ještě ne.
Po kontaktování zákaznické podpory jí bylo sděleno, že je její žádost ve stavu vyřizování a nejdéle do 72 hodin může očekávat odpověď. Systém totiž neposkytuje konkrétní důvody týkající se zpoždění, které mohou nastat při schvalování cestovního povolení.
Je možné, že je její jméno podobné jménu jiného cestujícího, který není v USA vítán, nebo že Victoria v minulosti spáchala sérii přestupků v rozporu s americkými imigračními předpisy.
Možné je také to, že americká adresa, kam Victoria jede, se nachází v blízkosti místa spojeného s americkou národní bezpečností (jako např. vojenská základna, vládní základna atp.), z toho důvodu bude imigrační úřad věnovat zvýšenou pozornost informacím cestujícího.
Po 16hodinovém čekání však Victoria obdržela své cestovní povolení, tedy dostatečně brzy před odletem.
Proto doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost při vyplňování online formuláře. Také věnujte zvýšenou pozornost při kontrole informací na potvrzovací stránce, která vám nabízí provést poslední změny.