Pokud přemýšlíte o tom, kam si zajít v Americe na dobré jídlo, určitě spoustu z vás napadnou velká města jako New York City, Los Angeles nebo Miami. Kvůli velké rozloze je ale celkem snadné minout některé úžasné kulinářské zážitky, které na vás čekají v méně známých oblastech. Amerika nabízí plno restaurací s vynikajícím jídlem, ale někdy může být těžké to pravé místo najít. Náš průvodce vás provede těmi nejlepšími americkými kulinářskými městy a restauracemi.

 

Severovýchod

Foto © Pixabay, Foundry,  2017

 

Burlington, Vermont

Burlington se nachází kousek od hranic s Kanadou a je to skvělé místo, kam si zajet na víkend – hlavně pokud jste milovníci dobrého jídla. Burlington je známý nejen díky pivu a místním pivovarům, ale také jako kulinářské místo nabízející mnoho různých typů kuchyní. Zajděte do Zero Gravity Brewery a vychutnejte si místní pivo. Potom se vydejte do American Flatbread, kde na vás čekají výborné domácí pizzy. Chtěli byste vyzkoušet ještě něco typicky francouzského? Zkuste restauraci Leunig, která má v nabídce typické francouzské speciality. Nechte si chutnat!

 

Portland, Maine

Portland je dalším severovýchodním městem, na pobřeží Atlantského oceánu. A právě díky své poloze je Portland oblíbeným místem, kam si plno gurmánů zajede na výborné humry. Bez ochutnání humří rolky to totiž není ten pravý výlet do Portlandu. A pokud přemýšlíte, kam na takového humra zajít, vyzkoušejte Scales Restaurant. Další skvělou restaurací je také Central Provisions, která se stala v posledních letech hodně populární díky svému rozmanitému stylu a rustikálnímu interiéru. Naopak East Ender nabízí výbornou rybí polévku podle tradiční receptury.

 

 

Foto © Pixabay, HeiJohnZ, 2016

 

Newport, Rhode Island

Se svou malou rozlohou je Rhode Island často vnímáno jako ideální místo, kam si zajet na krátký výlet. Pokud jste ale milovníci dobrého jídla, tak se zdržíte asi o trochu déle –  20 % restaurací na Rhode Island dosáhlo totiž toho nejlepšího hodnocení.

Newport je přístavní město. Využijte toho! Vydejte se na večerní plavbu a užijte si při ní sezónní a lokální pokrmy. A pokud hledáte nějakou lokální restauraci, zamiřte na pobřeží do Bowen´s, kde si vychutnáte čerstvé mořské plody.

 

 

Středozápad

Foto © Pixabay, 12019, 2016

 

Hamtramack, Michigan

Hamtramack vás pravděpodobně překvapí rozsáhlou nabídkou východoevropských kuchyní, hlavně té polské. Ve dvacátém století totiž téměř celou populaci tvořili Poláci, kteří emigrovali do USA. Mnoho z nich si zachovalo své tradice, což dokazují nejlépe hodnocené restaurace v Hamtracku Polonia Restaurant a Pollish Village Cafe. A pokud jste už tyto dvě restaurace navštívili, žádný strach, čeká na vás ještě přes 200 dalších skvělých podniků.

 

Galesburg, Illinois

Zatímco plno milovníku dobrého vína zamíří do Chicaga, ti větší gurmáni se vydají rovnou do Galesburgu. Tato skrytá kulinářská perla se nachází na západní straně státu Illinois a nabízí přes 100 skvěle hodnocených restaurací. Nejstarší restaurace ve městě, Coney Island, byla otevřeno ve 20. letech 20. století a stále láká mnoho zákazníků díky tradiční receptuře pokrmů. Pokud hledáte něco více moderního, vydejte se do malebné kavárny Landmark Cafe, nebo do Creperie, kde na vás čekají francouzské speciality.

 

Monroe, Wisconsin

Monre, město sýrů, byste na své cestě po středozápadě rozhodně neměli minout. Město je známé nejen díky sýrovému festivalu, ale nabízí také plno restaurací pro milovníky sýrů. Baumgartner Cheese Store a Alp and Deli Cheesery nabízí nejrůznější typy sýrů, od švýcarských sýrů až po vyzrálý čedar, který skvěle chutná společně s místním pivem.

 

Západní oblast

Foto © Pixabay, 12019, 2016

 

Aspen, Colorado

Mnoho lidí si město Aspen spojí spíše s horami a sjezdovkami. Není divu, Aspen je totiž jedno z nejznámějších amerických lyžarských středisek. Ačkoliv do Aspenu míří lidé spíše se snowboardem, praví gurmáni by sem měli také zamířit. 21 % ze 130 restaurací v Aspenu dosahuje nejlepšího hodnocení, a tak není divu, že je toto město považováno za jedno z nejlepších kulinářských měst v Americe. Zajděte do jedné z nejlepších amerických restaurací Chef´s Club v hotelu St.Regis nebo do Wild Fig, která se nachází mezi sjezdovkami. A pokud máte chuť na něco menšího, třeba burger nebo tacos, vyzkoušejte 520 Grill.

 

Foto © Pixabay, platinumproperties1, 2008

 

Santa Fe, Nové Mexiko

Pokud hledáte něco v jihovýchodním stylu, Santa Fe je ideální volbou s více než 400 restauracemi, kdy většina z nich získala ocenění. Luxusní restaurace Coyote Cafe s barem na střeše nabízí lokální kuchyni. Pro ty, kteří hledají spíše všední a neformální restauraci, dobrou volbou je rodinná restaurace Palacio Cafe. Při návštěvě Santa Fe byste neměli v žádném případě minout restauraci Geronimo, která patří mezi 100 nejlepších restaurací v USA.

 

Logan, Utah

Město Logan se nachází v úpatí hor a pyšní se několika nejlépe hodnocenými americkými restauracemi. V posledních době došlo k otevření mnoha skvělých restaurací jako je např. Le Nonne patřící uznávanému šéfkuchaři, Pier-Antonio Micheli. Mezi další skvělé restaurace patří Angie´s Restaurant s tradiční kuchyní a mexické bistro Cafe Sabor. Z Loganu si odneste nejen nezapomenutelný požitek z jídla, ale i nádherný výhled na hory.

 

Západní pobřeží

 

Foto © Pixabay, MaxxGirr, 2014

 

 

Kailua-Kona, Havaj

Pokud zamíříte na Havaj, vynechte Honolulu a raději se vydejte rovnou do města  Kailua-Kona, které se nachází na největším ostrově Havaje (Big Island). Zatímco si budete užívat bílé písečné pláže a tyrkysově zbarvený oceán , vychutnejte si vaši denní dávku kávy v kavárně Kona Coffee. Tradiční havajské jídlo, jako je rybí salát nebo tuňák, najdete v restauraci Umekes´s.

 

Napa, Kalifornie

Mnoho gurmánů si město Napa spojí s ikonickým údolím a  výborným vínem. Nicméně Napa nabízí mnohem více. V tomto malém městě se nachází více než 500 restaurací a vináren, takže jednoduše můžete zkombinovat zážitek z dobrého jídla i vína. Hned vedle řeky se nachází restaurace La Toque oceněna Michelinskou hvězdou, která nabízí moderní francouzskou kuchyni. Naopak restaurace The Cadet má v nabídce různé druhy piva a vína, ke kterým si vychutnáte tradiční sýry a plno jiných chuťovek. Kdybyste se v Napě nacházeli během sezóny vína, určitě se běžte podívat na vinný festival Flavor.

 

Sonoma, Kalifornie

Sonoma je další kalifornské město známé mezi milovníky vína. Kromě dobrého vína zde najdete plno oceněných restaurací. V restauraci The Girl a The Fig si vychutnáte skvělé víno a francouzské speciality, zatímco restaurace El Dorado Kitchen nabízí spíše lokálnější pokrmy.  

Jižní část – střed

Foto © Pixabay, 12019, 2016

 

 

Tuscaloosa, Alabama

Plno lidí si spojí typické americké grilování s jižní částí Ameriky. Město Tuscaloosa ve státě Alabama v jižní části Ameriky je domovem klasické jižní kuchyně a rozhodně se svojí kuchyní nezklame. Téměř polovina všech restaurací je ohodnocena čtyřmi hvězdami. Mezi ně patří restaurace Dreamland BBQ, která je známá právě tradičními grilovanými pokrmy. Menu této restaurace zahrnuje klasická jídla jako jsou žebra, klobásy a banánový puding, zatímco oblíbená luxusní restaurace Evangeline´s se zaměřuje spíše na kuchyni s moderním americkým nádechem.

 

Foto © Pixabay, Baumelt, 2015

 

 

Driftwood, Texas

Milovníci dobrého jídla by v Texasu kromě Austinu neměli vynechat Driftwood, který leží kousek od hlavního města státu. Nachází se zde pouze 12 restaurací, které podávají plno tradičních grilovaných pokrmů. Přestože se zde nachází tak málo restaurací, 85 % z nich je ohodnoceno pěti hvězdami. Takže se ve výběru té pravé rozhodně nemůžete splést. Pro začátek vyzkoušejte restauraci Salt Lick, která je známá díky grilovaným specialitám a je jednou z nejznámějších restaurací v Texasu. V příjemném a neformálním prostřední si vychutnáte skvělá žebra, hovězí maso i klobásy. A hlavně si sem můžete přinést svoji vlastní lahev něčeho dobrého!

 

Ocean Springs, Mississippi

Pokud ještě nemáte dost grilování, vydejte se do města Ocean Springs. Toto město je dominantou grilování s mnoha restauracemi, které vyhrály nespočet různých kulinářských ocenění. Jednou z nich je restaurace The Shed, která je ideálním výchozím bodem vaší gastronomické cesty a to hlavně díky jejich lahodné omáčce. Tato restaurace získala více než 20 ocenění právě za tuhle vynikající omáčku. Vychutnáte si ji se žebry, křidýlky a hodí si i k dalším pochutinám. Pokud hledáte restauraci s nabídkou pokrmů z mořských plodů, vydejte se na pobřeží do Aunt Jenny´s Catfish.

 

Pobřeží jižního Atlantiku

Foto © Pixabay, kendallpools, 2015

 

Winter Park, Florida

Milovníci dobrého jídla by měli vynechat zábavní parky a turistické atrakce v Orlandu a vydat se rovnou do města Winter Park. Návštěvníci budou okouzleni mnoha prvotřídními restauracemi jako je malebná luxusní restaurace Hillstone, která se nachází hned u břehu jezera. Winter Park se svojí populací 10 000 obyvatel nabízí 57 restaurací, takže si každý gurmán určitě vybere. Mezi další výborné restaurace patří moderní italská restaurace Prato a kavárna na 310, Park South.

 

Asheville, Severní Karolína

Asheville nabízí celou řadu restaurací se skvělými grilovanými pokrmy a plno místních pivovarů. Ale to není všechno. Ve městě se nachází také mnoho luxusních restaurací, ve kterých si každý gurmán najde to své. Jako první vyzkoušejte senzační restauraci Corner Kitchen, kde si vychutnáte americká moderní jídla v klasickém viktoriánské prostředí. A pokud luxusní restaurace zrovna nevyhledáváte, zajděte si na oběd do 12 Bone Smokehouse. Šťavnatá žebra a kousky trhaného vepřového masa vás rozhodně nezklamou. Nevěříte? Zeptejte se bývalého amerického prezidenta Obamy, který tuto restauraci při každé návštěvě do Asheville navštívil.

 

Charlottesville, Virginia   

Asi není divu, že je do průvodce zařazeno město Charlottensville. Každé léto se zde odehrává festival Restaurant Week a určitě stojí za to Charlottensville navštívit. Nachází se zde totiž více jak 500 restaurací, od luxusních až po ty klasické s nabídkou burgerů nebo jen snídaní. Restaurace v newyorském stylu Bodo´s podává výborné bagely a sendviče. Pohodový bar Citizen Burger se naopak zaměřuje hlavně na klasické americké pokrmy, které perfektně sladíte s jejich vlastním pivem. Pokud chcete ochutnat více piv od lokálních výrobců, vydejte se na exkurzi do jednoho z pěti pivovarů v Charlottensville