Koronavirová pandemie už dlouho přes rok ovlivňuje životy lidí na celé planetě. A přestože její dopady drtivě zaznamenalo opravdu mnoho oblastí, mezi ty, které pocítilo nejznačnější paralýzu je bezesporu cestování. Letadla skoro zmizela z nebe a ačkoli čas od času je možné na nějakou tu dovolenou — samozřejmě pouze se spoustou všemožných potvrzení — odjet, výlety do vysněných destinací se teď ve velkém odkládají. Vyrazit z České republiky do USA je momentálně stále nemožné…

Ale do kdy ještě? Otázka, na kterou chceme znát odpověď všichni.Nedávná událost by mohla být jakousi první vlaštovkou.

Koronavirus a seznamy zemí podle rizika nákazy – kam patří USA?

Spojené státy americké se v pondělí 21. června 2021 dostaly na seznam zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená barva) a jejich obyvatelé mohou nyní  volně cestovat nejen do České republiky, ale do všech zemí Evropské unie. Společně s USA se na “bezpečný” list EU dostala také Albánie, Honk Kong, Libanon, Macao, Severní Makedonie, Srbsko a Taiwan.

Aby se země na tento seznam “bezpečných” zemí dostala, musí zaznamenat méně než 75 případů nemoci COVID-19 na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní. Seznam se obnovuje každé dva týdny.

Chrysler building, New York

No dobrá, američtí občané tedy mohou cestovat k nám, ale jak to pomůže nám? Tato zpráva by mohla být první vlaštovkou proto, že bychom mohli od USA očekávat reciprocitu — tedy poskytnutí stejných možností pro vycestování pro občany EU do USA. O uvolnění hranic se už spekulovalo okolo poloviny května tohoto roku, doposud však k ničemu nedošlo, dle mnohých zdrojů možná kvůli výskytu nových mutací viru.

Změna pro občany USA od 21. června 2021 se týká všech, bez ohledu na to, zda byl daný člověk očkován nebo ne. Američanům je však doporučováno, chtějí-li do Evropské unie vycestovat, aby se přesto co nejrychleji očkovat dali. Jak už totiž víme, seznam “bezpečných” zemí se obnovuje každých 14 dní a USA z něj může zase brzy zmizet.

Kdo ovšem bude naočkovaný, může patrně brzy do EU cestovat i tak. Evropská unie totiž nezávisle na změně z 21. června plánuje další uvolnění —  pro očkované z jakékoliv země. S vakcinací proto pravděpodobně bude v blízké době možné do EU cestovat odkudkoliv, nezávisle na seznamu rizikovosti jednotlivých zemí.

Amerika není jen New York

Pro občany ČR však v současné době bohužel nadále platí zákaz. Na území USA nesmí vstoupit nikdo, kdo v posledních 14 dnech pobýval na území států schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Brazílie, ČLR a Íránu. Česká republika je součástí schengenského prostoru. Toto opatření platí také pro pobyt v tranzitním prostoru mezinárodního letiště na území některého z výše uvedených států. Stejně tak nelze v USA ani “pouze” přestoupit na jiný let.

Omezení se nevztahuje na držitele zelených karet, některé rodinné příslušníky a několik dalších přesně vymezených výjimek. Je proto dobré vědět, že pokud jste ve Spojených státech na základě dlouhodobého víza a zemi opustíte, platí na vás stejná pravidla jako pro všechny ostatní a nepustí vás nyní do USA zpátky — ani s vízem.

Ačkoliv se okolnosti momentálně ubírají kýženým směrem, stále můžeme pouze doufat v co nejrychlejší uklidnění pandemie i celé situace. Pevně ale věříme, že se do krásné Ameriky vydáme už co nevidět. Abychom vám čekání trochu zkrátili, máme pro vás tipy na cestování po USA. Do kterého koutu Ameriky vyrazíte po otevření hranic vy?