Spojené státy americké jsou se svou rozlohou 9,834 milionů kilometrů čtverečních třetí největší zemí světa (po Rusku a Kanadě) a nabízejí rovnou tři podnebná pásma — od severu na jih mírné, subtropické a tropické.

Výjimkou je pak stát Aljaška kde vládne subpolární a polární klima. Není překvapením, že právě zde byla naměřena nejnižší teplota (-62°C), naopak nejvyšší hodnoty (přes 57°C), nejen v rámci USA ale celého světa, byly zaznamenány ve vyprahlém Údolí smrti ve Východní kalifornii. Tento stodevatenácti stupňový rozdíl krásně demonstruje, jaké počasí na vás v Americe čeká – různorodé!

Ať vyrazíte kamkoliv, je nejprve potřeba si konkrétní oblast a její klimatické tendence nastudovat na internetu, a mít tak jistotu, že zavítáte v tu nejvhodnější možnou dobu a neskončíte pro nepříznivé podmínky zavřeni na hotelu (nebo nedejbože utíkajíc před tornádem).

Dnes si proto shrneme základní oblasti USA a hojně navštěvovaná místa, a řekneme si, které měsíce jsou pro daný kout země – a pro vaši náturu – nejvhodnější.

 

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ

americké západní pobřeží

 

Patří sem: Seattle, Portland, San Francisco, LA

Na západním pobřeži jsou léta teplá a zimy mírné, deštivé, oblačné a téměř beze sněhu. Letní maxima dosahují 30°C – 40°C. V Kalifornii, která je položena nejjižněji, panuje celoročně teplé počasí, jež se během zimních měsíců jen nepatrně ochladí. Co se srážek týče, čím blíže podhůří Kordiller, tím častěji prší (a teploty jsou obecně mírnější) a čím jižněji od Seattlu, tím nopak nižší úhrn a oblačnost. Nejsušší je oblast západního pobřeží v blízkosti hranic s Mexikem.

Jaro

Překrásné období, zejména pro návštěvu Kalifornie. Není vedro ale příjemné teplo, vše kvete, příroda se po zimě opět naplno probouzí. Jarní měsíce jsou ideální pro různorodé venkovní aktivity jako třeba návštěvu národních parků, sportovní vyžití či poznávání některého z měst po svých.

Léto

Vysoké teploty lákají na pláž! Počítat ovšem musíte s tím, že nebudete na písku užívat sluneční paprsky a osvěžující oceán v osamění. Hlavní sezóna je holt hlavní sezóna.

Podzim

Během podzimu se sice začínají objevovat srážky i sníh na úplném severu západního pobřeží, zbytek oblasti však zůstává teplý. Lidí přitom ubývá a také ceny jsou po skončení vrcholné sezóny výrazněji přátelštější.

Zima

Dny jsou kratší a teploty klesají. Zatímco ve vnitrozemí můžou být zimy tuhé a na horách hojně sněží, teploty podél pobřeží jsou o mnoho mírnější a o sněhu se tady slýchává jen z vyprávění.

 

JIH

jižní část Spojených Států Amerických

 

Patří sem: Texas, New Orleans, Atlanta

Americký jih se nachází v subtropickém pásmu a proto střídá horká a vlhká léta a většinou mírné zimy s denními teplotami občas šplhajícími až k 15°C. Nejlepším časem k návštěvě je proto jaro a podzim, kdy slunce tolik nepraží a venku se dá bez úžehu strávit celý den aktivně. Ovšem i typicky jižanské vyprahlé letní období, a stejně tak období vánoční, má něco do sebe.

Jaro

Jarní měsíce jsou v Texasu obdobím festivalů a rodea. Počasí na jihu je příjemné ve dne i v noci, divoké kvítí rozkvétá a v močálech Louisiany se dají právě teď skvěle pozorovat aligátoři.

Léto

Nejteplejší měsíce znamenají teploty leckdy blížící se 40°C. Při pobřeží začíná o dost více pršet a ani bouřky nejsou výjimkou. Nejlépe vám teď bezesporu bude na pláži u vod Mexického zálivu.

Podzim

Perfektní období pro pěší tůry nebo výlety na kole. Dny jsou opět příjemně teplé a neprší. Navečer už to ale pravděpodobně bude chtít nějaký ten svršek navíc.

Zima

Teploty zřídkakdy klesnou pod nulu, většinou se pohybují někde mezi 4°C – 10°C. Například v Nashvillu nebo Memphisu patrně i nějaký ten sníh napadne a v celém regionu se dají přes zimu očekávat četnější srážky. Prosinec s sebou nese hojné dekorace a světýlka a vánoční kouzlo ožívá. I přes zimu stojí za to jižní region zažít.

Chystáte-li se na návštěvu USA, nezapomeňte si vyřídit nezbytné formality.

 

V příštím díle:

Středozápad, Východní pobřeží, Havaj, Aljaška a další!