Cestování po světě je pro mnohé tou nejmilejší investicí. Zážitky a poznání totiž člověku už nikdy nikdo nemůže vzít. Ovšem stejně tak, jako je taková investice “oblíbená”, je i většinou dost vysoká. Pokud se chystáte vyrazit za oceán — a vaše bankovní konto přitom není bezedné — dobrou strategií je na vše se dopředu připravit. A to nejen proto, že připraveným přeje štěstí, ale také zejména proto, že si předem můžete důkladně rozmyslet, jak ideálně se svým rozpočtem naložit a na které výdaje bláhově nezapomenout. Dnes se spolu podíváme na to, na kolik ASI TAK co vyjde, abyste před cestou věděli, s čím počítat.

Začněme zeširoka — průměrná útrata za jeden den pro jednoho návštěvníka se se vším všudy nejčastěji pohybuje někde mezi 2000,- a 5500,- Kč. Nejvíce přitom bude záležet zejména na způsobu cestování, konkrétních destinacích a náplni vašich amerických dnů.

Patrně nejzásadnější krajíc vašeho rozpočtu ukrojí zabezpečení přístřešku. Výdajům za bydlení se lze vyhnout jedině v případě, že si s sebou vezmete stan nebo hodláte přespávat v obytném voze — ani tehdy ale ne zcela, většinou je totiž stejně třeba zaplatit poplatek za kemp nebo parkoviště. Pokud přece jen preferujete klasickou postel a čtyři zdi, připravte se na částku 800 – 1800 Kč za dvoulůžkový pokoj v nízkonákladovém hotelu či motelu, 2200 – 4500 Kč za ubytování pro 2 typu “zlatá střední cesta” a minimálně 6500 Kč na noc, chcete-li si užít luxusu.

motely mohou být levným řešením při cestování po USA

 

Nehodláte-li celou dobu trávit pouze na jednom místě a chodit všude pěšky, je třeba se zamyslet také na nákladech za dopravu. Za taxíky / služby Uber či Bolt / lokální autobusy a metro průměrný návštěvník USA utratí 800 Kč za jeden den. Taxi je samozřejmě variantou nejdražší a hromadná doprava nejlevnější, na tu se však nedá kromě velkých měst jako New York příliš spolehnout. Co se delších vzdáleností týče, nejpopulárnější a nejvhodnějším prostředkem, se kterým krásy Ameriky objevovat, je auto. A opět se nabízí několik kategorií — za to úplně nejobyčejnější vozidlo, které uveze 2 osoby a zavazadla zaplatíte asi 4500 Kč za týden. Za novější automobil, jež pojme 4 osoby včetně kufrů zaplatíte za 7 dní mezi 5500 a 6500 Kč a pokud jste náročnější a toužíte po pěkném kabrioletu, velkém SUV nebo luxusnějším modelu, počítejte s částkou 7000 – 12000 Kč týdně.

 

roadtrip po USA nemusí být drahý

 

Jídlo pro jednu osobu vyjde průměrně na 950 Kč na den. Jeden průměrný pokrm v restauraci vás bude stát 380 Kč. Ve fast foodu, pouličním bistru či u food tracku se přitom zvládnete najíst i za něco málo přes stovku (a pozor — kolikrát mnohem lépe, než v podniku dražším), naopak jedno jídlo v luxusní restauraci se obvykle pohybuje okolo 1100 Kč.

 

fastfoodům se v USA asi nevyhnete, ale nemusí to nutně být špatně

 

A protože se pravděpodobné do USA nechystáte proto, abyste své dny proseděli na hotelu, nesmíme zapomenout na zábavu. Průměrná denní útrata za položky jakou jsou vstupy do muzeí, návštěvy národních či zábavních parků, koncerty a divadelní představení a vše další možné i nemožné čím se náš lidský druh baví, vyjde průměrného návštěvníka Ameriky na 1000 korun denně. Ovšem i na veselí se dá výrazně ušetřit (i o mnoho více za něj utratit), záleží jen a jen na tom, který druh zábavy (a v jaké míře) si na vaší americké dovolené dopřejete.

 

americké zábavní parky nejsou jen pro děti

 

Rámcovou představu o tom, co taková dovolená v USA stojí bychom měli, stačí už jen připomenout, že pokud se do Ameriky brzy chystáte, nesmíte si nejprve zapomenout vyřídit povolení ESTA! Bez toho by vás země nepustili.

S jejich vyřízením vám pomůžeme ZDE!