MEXIKO: Pozor, nová turistická daň se může týkat i vás

Chystáte se navštívit Mexiko? Potom by se na vás mohla vztahovat nová turistická daň, která od 1. dubna 2021 platí pro (téměř) každého návštěvníka z cizí země. Daň zavedla vláda mexického státu Quintana Roo, jenž se rozkládá na Yucatánském poloostrově a zahrnuje populární destinace jako jsou:

 •  Cancun
 • Playa del Carmen
 • Tulum
 • Cozumel
 • Riviera Maya
 • A další

Daň, která dostala jméno Visitax se však samozřejmě vztahuje nejen na výše uvedené, ale na veškeré turistické destinace spadající pod stát Quintana Roo. V následujících řádcích se dozvíte všechno, co je o ní třeba před cestou vědět.

cesta do Mexika je možná po zaplacení daně Visitax

Kolik Visitax stojí

Cena pro jednu osobu je 224 pesos, tedy asi 250 korun. Visitax je potřeba zaplatit před opuštěním státu Quintana Roo, všechno lze rychle a pohodlně vyřídit online. Jednorázová daň platí za celou dobu vašeho pobytu.

 

Na koho se daň vztahuje

Visitax je povinen zaplatit každý mezinárodní návštěvník starší 15 let, který se chystá vstoupit na půdu státu Quintana Roo. Výjimka se potom vztahuje na cizince, kteří se do oblasti dostanou pozemně přes jižní hranici z Belize a také na ty, kteří ve státě mají trvalý pobyt.

 

Jak a kdy Visitax zaplatit

Možnost 1: Kartou online

Nejrychlejší a nejpohodlnější cestou je vše vyřídit po internetu. Každý, kdo je povinen daň zaplatit musí nejprve vyplnit online formulář. Budete potřebovat uvést:

 • Vaše jméno a příjmení
 • Datum, kdy Quintana Roo opustíte
 • Vaši emailovou adresu (pro doručení dokladu)
 • Číslo pasu
 • Počet spolucestujících
 • Jména a data narození spolucestujících

Poté co vyplníte formulář, budete přesměrováni na zabezpečenou platební bránu, kde poplatek zaplatíte pomocí vaší kreditní nebo debetní karty.

Jakmile bude platba dokončena, na vámi uvedenou emailovou adresu vám přijde QR kód, kterým se budete prokazovat při odletu domů.

Pro zaplacení daně online můžete využít například tyto stránky.

 

Možnost 2: V hotovosti na letišti

Taxu lze zaplatit také hotově přímo na letišti, ale pouze v Cancunu. V tomto případě se však vystavujete riziku zpoždění kvůli dlouhé frontě a v nejhorším případě i zmeškání vašeho zpátečního letu.

Doporučujeme proto zvolit platební variantu číslo jedna, tedy tu internetovou. Uskutečnit ji lze kdykoliv před odletem nebo i během vašeho pobytu a zabere pouhých pár minut. Stejně dlouho pak trvá i doručení QR kódu.

Mexická pyramida, kteoru lze navštívit i v době covidu-19

Cestování do Mexika a COVID-19

Kromě nové turistické daně státu Quintana Roo je samozřejmě v současné době myslet také na aktuální situaci okolo trvající pandemie. Jaké jsou tedy aktuální podmínky pro vstup do Mexika?

 

Očkování — nepovinné

Návštěvníci Mexika nejsou povinni prokázat se dokladem o prodělaném očkování. To však neznamená, že se vám certifikace nemůže hodit. Jednotlivé státy totiž mohou mít své vlastní přísnější restrikce a pravidla.

 

PCR test — nepovinné

Pro vstup do země není vyžadován ani PCR, ani žádný jiný covidový test. Stejně vás před odletem nejspíše nemine. Vyžaduje jej totiž naprostá většina leteckých společností i hotelů.

 

Karanténa — nepovinná 

A konečně do třetice, ani karanténu není nutno při návštěvě Mexika podstupovat.

 

Návrat do ČR

Před návratem do ČR je potřeba absolvovat antigenní (ne starší než 48 hodin) nebo PCR (ne starší než 72 hodin) test a poté do 5 dnů po příletu v České republice podstoupit další test, který tentokrát musí být PCR. Do té doby je nutná izolace.

Na závěr musíme samozřejmě připomenout, že se situace ohledně pandemie velmi svižně mění, a proto to co platilo včera, nemusí platit za týden. V současné době je však Mexiko turistům otevřené.