Minule jsme se společně podívali na to, jak zažít nezapomenutelnou americkou dovolenou na čtyřech kolech, která vás finančně nepoloží. Doposud jsme se inspirovali, jak ušetřit na stravování a přesto si užívat místní gastronomická lákadla a speciality (1. část čtěte ZDE). Dnes se zaměříme na transport, ubytování a zábavu, abychom tak dokončili náš seznam 30 tipů a triků, jak udržet roadtripové výdaje pod kontrolou.

TRANSPORT

 1. Natankovat bude třeba nejednou a pokud si vždy předem okouknete, kde v okolí či po trase je benzín nejlevnější, výsledná částka za celou výpravu může být znatelně nižší. Pro vyhledání blízkých benzínek, včetně cen, poslouží například Google mapy — místo adresy napište do vyhledávače “gas” a ve vteřině vidíte kde nádrž můžete doplnit a kolik vás to bude stát.

TIP: nemáte-li zrovna možnost, čas či náladu dělat si cenovou analýzu benzínek v okolí, držte se alespoň dál od dálnice — na hlavních trasách bývá cena o dost vyšší, než je tomu jen o pár kilometrů dál za sjezdem.

americké ceny benzínu a tipy jak zaplatit méně

 1. Přesný cestovní plán je také dobrým pomocníkem při snaze snížit náklady. Ztratit se kdesi, jak američané říkají “in the middle of nowhere” (uprostřed ničeho), je sice pro mnohé cestovatele vítanou součástí dobrodružství, pokud se ale budete zmateně motat v kruzích pravidelně, projeví se to samozřejmě na množství projetého paliva.
 2. Pozor na mýtné. Nezapomeňte, že často lze zvolit mezi zpoplatněnou trasou a gratis variantou.
 3. Při návštěvě velkých měst zaparkujte na okraji a využijte hromadné městské dopravy. Vyhnete nekřesťansky drahým parkovacím poplatkům i dopravní zácpě a stihnete a uvidíte toho více.
 4. Hlavně v klídku aneb kdo zpomalí, ten za benzín méně zaplatí — pokud máte tu možnost, nespěchejte a držte průměrnou spotřebu na uzdě. Stejně se rádi pokocháte okolím, no ne?

 

UBYTOVÁNÍ

 1. Kempování je obecně levnější alternativa nežli hotel. Jenže i s vlastním stanem či obytňákem můžete leckde zaplatit okolo 40 dolarů za noc.  Přitom existuje tolik míst, kde můžete přespat levně či úplně zadarmo. Stačí předem hledat.

TIP: Nepříliš cestovatelsky atraktivní, zato velmi funkční je možnost zdarma parkovat a přespat na některém z parkovišť obchodního domu Walmart, které bývají otevřené 24/7. Můžete doplnit zásoby, využít toalety, bezplatně strávit noc a ráno zase vyrazit.

roadtrip po USA nemusí být drahý

 

 1. Cestujete obytňákem a nevíte kde přečkat noc ve velkém městě? Zkuste městský park, kde noční parkování bývá povoleno, navíc zde můžete využít veřejné toalety.
 2. Vidíte to dnes spíše na pohodlnou postel? Potom vyzkoušejte mobilní aplikaci Hotel Tonight, kde najdete “last minute” nabídky hotelů v okolí za skvělé ceny.
 3. Chystáte-li se hotely využívat hojněji, je dobré k jejich vyhledání a zabookování využívat jednu a tu samou službu — například Booking.com totiž odměňuje své věrné zákazníky nocí gratis či výhodnější cenou.

ZÁBAVA A AKTIVITY

výlet po národních parcích Ameriky

 1. Těšíte se zejména na národní parky? Pak uvažujte o permanentce (ptejte se na National Park pass). Stačí navštívit alespoň 3 parky a už se vyplatí!
 2. Pokud se kvůli budgetu zkrátka musíte držet zkrátka, je dobré rozdělit si možné vyžití na “jedinečné” a “normálka”. Tedy na to, co lze vidět pouze teď a tady, a na to, co zažijete v podstatě kdekoliv — a věnovat rozpočet na zážitky pouze na to neopakovatelné. Opět platí, že stabilní finanční situace (a vlastně také štěstí) přeje připraveným.
 3. Vyhněte se turisticky zaplaveným místům, kdy jen je to možné. Důvod je jednoduchý — vše je předražené a každý se vás tu snaží obrat.
 4. Vyhněte se také organizovaným výletům. Prohlídku města, v dnešní době internetu, hravě zvládnete i bez dvoupatrového autobusu a sluchátek s komentářem.
 5. Hledejte aktivity zdarma! Ať jste kdekoliv, najdete jich spoustu. Pláže, galerie, farmářské trhy, živé koncerty… opět nejlépe poslouží strýček Google.

Tak sláva nazdar auto-výletu — je čas vyrazit!

Bonusový TIP na závěr: ke vstupu do USA je potřeba mít předem vyřízené povolení ESTA. Pokud nevíte jak na to, se vším potřebným vám pomůžeme ZDE (stačí pár minut a je to).