Na území Spojených států amerických se nachází 59 národních parků, které jsou současně také chráněnými územími. Asi nejznámějším parkem je ten Yellowstonský, který byl Kongresem vyhlášen jako první národní park na území USA. Určitě stojí za to ho navštívit. Do kterých národních parků se ale podívat dál? Poradíme vám ty nejzajímavější.

Mapa národních parků v USA

Mapa národních parků v USA

Zdroj: Wikipedia.org

Národní parky se nacházejí ve 29 státech USA, přičemž nejvíce z nich se nachází v Kalifornii (9) a na Aljašce (8). Rozlohou největší park je Wrangell – St. Elias (33 tisíc km²) a naopak nejmenším parkem je Národní park Hot Springs (24 km²). Všechny parky společně poté dosahují celkové rozlohy více než 210 tisíc km². Nejnavštěvovanějším parkem je překvapivě Great Smoky Mountains (rozloha 2110 km²) a až poté Grand Canyon (4900 km²). Jaké další parky nepatří mezi největší, nejhlubší nebo nejzajímavější, ale přesto stojí za to je navštívit?

 Crater Lake

Kráterové jezero v národním parku Crater Lake

Kráterové jezero v národním parku Crater Lake
Zdroj: Pixabay.com

Tento park se nachází na jihozápadě Oregonu a je pátým nejstarším parkem na území USA. Byl založen v roce 1902 a jedná se o jediný národní park ve státě Oregon. Dominantou tohoto parku je Kráterové jezero, které má rozlohu 53 km², dosahuje maximální hloubky 594 m, což z něj dělá nejhlubší jezero v USA. Zajímavostí tohoto jezera mimo jiné také je, že v něm již více než sto let pluje kmen stromu ve vzpřímené poloze, kterému místní dali pojmenování Old Man of the Lake. Jezero se nachází v kráteru po vyhaslé sopce Mazama. Přečtěte si více informací o národním parku Crater Lake.

Death Valley

Národní park Death Valley

Národní park Death Valley
Zdroj: Pixabay.com

Údolí smrti je mezi ostatními parky výjimečné svým klimatem. Jedná se o nejteplejší, nejníže položené a nejsušší místo ve Spojených státech. Nejvyšší teploty zde nastávají v červenci, kdy dosahují průměrně hodnoty 46,7 °C, nejnižší teplota je zde naopak v lednu, kdy dosahuje průměrně hodnot 4,8 °C, avšak bylo zde naměřeno i -7 °C.  V tomto národním parku se nachází solná pánev Badwater, která leží 86 metrů pod úrovní moře.

Název Death Valley dostalo údolí uprostřed národního parku až v roce 1849, kdy zde probíhala kalifornská zlatá horečka, ačkoliv zde byla nalezena pouze jedna oběť. Do té doby bylo toto území nazýváno zdejším kmenem Timbisha jako tümpisa, což znamená “skalní malba” a odkazuje to k jílovým malbám na skalních útvarech. Zde se dozvíte více informací o národním parku Death Valley.

Everglades

Národní park Everglades

Národní park Everglades
Zdroj: Pixabay.com

Národní park Everglades se nachází v jižní části Floridy a je známý především svými mokřady, faunou a flórou. Nachází se zde například 36 chráněných druhů zvířat – puma americká východní, kapustňák širokonosý nebo krokodýl americký. Nadmořská výška parku je mezi 0 a 2,4 m n. m, jeho rozloha v současnosti dosahuje 610 684 hektarů a od roku 1979 je zapsán i na seznam světového dědictví UNESCO. Zajímavou turistickou atrakcí jsou airboats, tedy lodě poháněné vrtulí, které se po mokřadech pohybují až rychlostí 70 km/hod.

Mount Rainier

Hora Mount Rainier v národním parku

Hora Mount Rainier v národním parku
Zdroj: Pixabay.com

Národní park Mount Rainier se nachází ve státě Washington a byl vyhlášen národním parkem již v roce 1899, tedy jako pátý v pořadí. Dominantou parku je hora Mount Rainier, která je vysoká 4 392 metrů a jedná se o aktivní stratovulkán. Kolem hory se rozléhají údolí, vodopády, lučiny, starobylé lesy a 26 ledovců. Vrchol hory je velmi často zakryt v mracích, ze kterých prší či sněží, takže zůstává návštěvníkům parku utajen.

Nejstarším důkazem osídlení této oblasti jsou architektonické nálezy staré čtyři až šest tisíc let.

Napříč celým parkem se nachází několik zajímavých turistických míst a atrakcí, jako je například Paradise, Longmire, Sunrise nebo tábořiště Ohanapecosh nebo Mowichské jezero.

Mamutí jeskyně

Mamutí jeskyně

Mamutí jeskyně
Zdroj: Wikipedia.org

Mamutí jeskyně je největším jeskynním systémem na světě a má více než 630 kilometrů zmapovaných tras, přičemž další objevy je každý rok prodlužují. Několik z těchto tras je přístupných veřejnosti a mezi nejzajímavější turistické atrakce se řadí plavba po říčce Echo. Okolí jeskyně bylo vyhlášeno národním parkem již v roce 1941 a má rozlohu 214 km². V roce 1981 byl park zapsán na seznam světových památek UNESCO. Uvnitř jeskyně i v okolním parku žije mnoho zajímavých živočichů, například kreveta Palaemonias ganteri, jeskynní ryby a mloci či pět druhů netopýrů.

Přečtěte si více zajímavostí o národních parcích a dalších místech, které je vhodné v USA navštívit, na webu Denisy Kvaltínové, která ze svého putování po Spojených státech sepsala zajímavé články plné důležitých rad a tipů.