Plánujete-li si svou první návštěvu Ameriky, dost možná strávíte i nějaký ten čas na internetu vyhledáváním užitečných informací, rad a tipů. Po nějaké chvíli si patrně uvědomíte, že pěkná řádka z nich se neustále dokola opakuje — no super, tak to tím pádem znamená, že tato doporučení jsou pravdivá a je dobrý nápad se jimi řídit, že ano? Právě že ne tak docela… ne výjimečně se začne šířit rada, která je pouze polovičatě pravdivá či překroucená. Podíváme se společně v tomto a příštím díle na ty nejčastější cestovatelské tipy, které by ale možná bylo dobré ještě přehodnotit.

 

  1. JE POTŘEBA MÍT ZAJIŠTĚNÝ MEZINÁRODNÍ TARIF

Ne tak docela, zamyslete se nejprve kam přesně jedete a je-li naprosto nezbytné být neustále online — třeba kvůli práci. Pokud se například chystáte trávit většinu času v New Yorku, nebudete mít s připojením se na wifi velký problém. Nejen hotely, kavárny a restaurace, ale i celé části města nabízejí internet zdarma. Pokud si vystačíte s pár kontrolami mobilu denně a nechystáte se na opuštěné místo, nelamte si s mezinárodním tarifem hlavu.

 

  1. AUTO? K NIČEMU!

k cestování po Americe se vám hodí auto

Opět si nejprve dobře rozmyslete jak hodláte dovolenou pojmout. Pokud se chystáte na roadtrip, bez auta se pochopitelně neobejdete ani náhodou. Navíc je to jeden z nejlepších způsobů, jak zemi prozkoumat. Chcete-li navštívit jedno nebo více velkých měst při západním (LA) či východním (NY) pobřeží, auto opravdu bude v nejlepším případě bonus, v tom horším na nic a v nejhorším pro vás obtížné. Pokud ale toužíte proniknout o kus více do vnitrozemí, bez auta to nepůjde.

 

  1. DÁVEJTE SI OBROVSKÝ POZOR NA SEBE A SVÉ VĚCI

Ano, vždy a za všech okolností bychom měli zůstávat “ve střehu”, protože nebezpečí může čekat na každém rohu, to zcela jistě. Amerika nepředstavuje výjimku. Mnoho Evropanů má na základě televize, zpráv a sociálních médií zkreslenou představu o své bezpečnosti v USA, ve finále jde ale jen o zbytečný stres pro vás. Přihodit se něco může, samozřejmě. Ale určitě kvůli tomu, že jste zrovna v Americe, nemusíte v ostražitosti přidávat na plynu.

 

  1. DISNEYLAND NESMÍTE PROPÁSNOUT

Musíte navštívit Disnezworld USA

Ano, je to ten patrně nejúžasnější zábavní park na světě, ale proto také nejnavštěvovanější. Pokud přijdete mimo hlavní sezónu, tedy letní měsíce, do toho. Je to dětský sen mnoha z nás. ALE! Pokud plánujete návštěvu tohoto dětského ráje právě v červnu, červenci či srpnu, ještě se dobře rozmyslete. Pro velkou část cizinců pak stres z neuvěřitelné přelidněnosti parku a nekončících front převáží euforii a z dětského snu zůstane poněkud nahořklá vzpomínka.

 

  1. HOTOVOST V AMERICE NEPOTŘEBUJETE

Je pravda, že běžný Američan se pouze s kreditkou hravě obejde. A pokud vše klapne jak má, ani vy nebudete potřebovat nic víc než si v zemi, která je bezhotovostním stykem již typická, v obchodech a restauracích “pípnout” kartou. Co se ale cizinci může klidně stát, je že mu karty zkrátka z nějakého důvodu nebudou v USA fungovat. A co pak? Vaše banka vám z Česka zpravidla jen tak snadno a rychle nepomůže. Proto jednoduše raději myslete na vše a mějte s sebou rezervní hotovost.

 

  1. PŘILEŤTE NA NĚKTERÉ Z VELKÝCH LETIŠŤ

Vyhněte se využívání velkých amerických letišť

Nejedná se o radu špatnou, jedná se o radu zastaralou. Ano, dříve platilo, že chcete-li za letenku ušetřit a mít šanci na nějaký “snesitelný” spoj nezahrnující 5 přestupů, je třeba zvolit velké letiště typu JFK nebo LAX. Pokud se opravdu snažíte sehnat co nejlepší spoj za co nejméně peněz, v dnešní době je však nejlepší využít některou z mnoha stránek, kde lze různé lety porovnat. Ačkoliv často stejně skončíte na nějakém z mega letišť, velké rozdíly v cenách letenek stojí za to nějakou tu chvíli na internetu strávit a prozkoumat nejprve všechny možnosti.

Nákupem letenek dnes skončíme, příště se ale podíváme na některé další časté rady / nerady a objasníme si, co je na nich pravdy.