A je tady pokračování minulého příspěvku, ve kterém jsme se přesvědčili, že ne úplně každá rada dobrá. A to ani v případě, že jde o cestování — tipů a doporučení lze vygooglovat tisíce, velká spousta z nich je ale kolikrát dost mimo mísu. A to i ty notoricky se opakující! Přesně na ty jsme se proto zaměřili. Dnes se spolu podíváme na další nejběžnější tipy pro cestu do Ameriky, které vlastně tak moc neplatí…

 

  1. DRŽTE SE VE MĚSTECH

obrázek Grand Canyonu v Severní Americe

To by byl přece hřích! Cestu jakoukoliv, a už vůbec ne tu americkou, nemůžete strávit “uvnitř”. Jasně, New York, LA, Miami, Washington DC — snové destinace mnohých, které je velmi radno navštívit a dosyta si je užít. Vynechat ale přírodní krásy USA zkrátka nejde! Co takový Grand Canyon, Niagarské vodopády nebo všechny ty úchvatné národní parky? Pokud je vaším hlavním cílem cesty některé z amerických velkoměst, nezapomeňte se nejprve prstem po mapě projít po jeho okolí a zjistit, co překrásného na vás někde za rohem čeká. Vaše dovolená okamžitě dostane další dimenzi.

 

  1. VYBERTE SI BUĎ ZÁPADNÍ NEBO VÝCHODNÍ POBŘEŽÍ

Spojené státy americké jsou jednou z přírodně i kulturně nejpestřejších zemí na světě. A také jednou z největších. Proto je na toto doporučení potřeba nahlédnout ze dvou různých směrů — je jasné, že celou Ameriku prozkoumat, a každý stát navštívit, se vám horko těžko podaří za celý život, a už vůbec ne během jedné dovolené. Proto se ambiciózním cestovatelům často doporučuje, aby se nesnažili do plánu cesty zahrnout “od všeho trochu”, protože si pak ve finále neužijí nic, ale aby naopak vybrali pouze některou oblast (a příště zase jinou). Bylo by však bláhové myslet si, že k tomu, abyste poznali o čem USA je, stačí poznat jen jedno pobřeží. Západ a východ se od sebe tak výrazně liší, že když navštívíte jeden, stále nebudete mít ponětí o tom, jak vypadá druhý.

 

  1. VE VELKÝCH MĚSTECH SE MŮŽETE SPOLEHNOUT NA TAXÍKY

typický americký žlutý taxík

Můžete, to je pravda. Pokud se chystáte soustředit svou americkou cestu na jedno velké město (a jeho okolí), už jste se možná někde dočetli, že s traspotrem nebudete mít žádný problém, neboť na vás na každém rohu bude čekat taxík. Co však jisté není, je zda se doplatíte. Tento způsob městské dopravy se v USA už během pár dnů může příšerně prodražit, tak pozor na to. A navíc — velká města znamenají velké dopravní zácpy, kterým se takovým metrem s přehledem vyhnete.

 

  1. PAS VŽDY NECHÁVEJTE NA HOTELU

Je jasné, že ztráta pasu v zahraničí je problémem, jemuž se každý cestovatel snaží zuby nehty vyhnout. Ono se bez něj domů špatně vrací… Ale pozor pozor, pokud vás v Americe chytí bez řádné dokumentace o tom, že v zemi smíte legálně pobývat, můžete skončit ještě ve větším průšvihu a být okamžitě vyhoštěni. Proto ideálně pas s sebou, na bezpečném místě, pečlivě střežen.

Ačkoliv teď zrovna nemáme šanci vycestovat nikam, v plánování našeho dalšího dobrodružství nám nikdo nebrání. Nezapomeňte při tom ale, že ne pokaždé je dáno co je psáno, a že tipy a triky které fungovaly dříve, za jiných okolností, či které jsou víceméně pouhým názorem jiného cestovatele, vám na cestě nemusí vždy pomoct, ba naopak.