Americká architektura je ve srovnání se zbytkem světa poněkud junior. Okázalé budovy se v USA navrhují a mění v realitu teprve pár stovek let, zatímco třeba v Evropě, Asii nebo Africe historie architektury sahá spíše do tisíců let nazpět. To ale rozhodně neznamená, že se v Americe mají za co stydět, naopak! Starší neznamená vždy lepší a navíc, vzhledem k tomu, že v USA co region, to jiné chutě, existují zde dnes stovky úžasných budov, vyznačujících se pestrostí různých stylů. My se dnes společně podíváme, kde se lze pokochat těmi nejlepšími z nejlepších — tady je seznam 10 nejskvělejších stavebních počinů v Americe.

1. EMPIRE STATE BUILDING, New York City

americká Empire State Building v New YOrku

Mrakodrap, který je symbolem nejen města New York, ale celé Ameriky vůbec. Tento sto a čtyři patrový art deco mistrovský kousek byl dokončen roku 1931, najdeme jej na Manhattanu a z 86. nebo 102. patra si můžete město prohlédnout jako na dlani.

2. BÍLÝ DŮM, Washington DC

Bíllý dům ve Washingtonu

Neoklasicistní sídlo navržené původné irským architektem Jamesem Hobanem je oficiálním sídlem i kanceláří amerických prezidentů už přes 200 let. Bílý dům zažil jeden obří požár a několik renovací, dnes zabírá více než 5100 metrů čtverečních.

3. KATEDRÁLA SVATÉHO PETRA A PAVLA, Washington DC

katedrála sv. Petra a Pavla

Nedaleko Bílého domu nalezneme tež druhou největší katedrálu USA, jež se začala stavět v roce 1907, ovšem dokončena byla až v roce 1990. O nedělích je vstup zdarma, v ostatních dnech je zpoplatněn, prohlédnout si tuto nádheru i zevnitř každopádně lze.

4. JEFFERSONŮV PAMÁTNÍK, Washington DC

Jeffersonuv pamatnik

Do hlavního města se dnes podíváme ještě několikrát. Nyní je na řadě tento úchvatný memoriál třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona, jednoho z nejvýznamnějších zakládajících otců země. Památník byl dostaven roku 1947 a představuje možnost, jak uniknout některým více turisty zalidněným částem města.

5. GOLDEN GATE BRIDGE, San Francisco

Zlatá brána do San Franmcisca

Ikonický červenooranžový most východního pobřeži, který byl dokončen v roce 1937, spojuje kalifornské San Francisco s Marin County. Dlouhý 2732 metrů, Golden Gate Bridge byl do roku 1964 nejdelším visutý mostem na světě.

6. KAPITOL SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH, Washington DC

americký Kapitol ve Washingtonu

Neoklasicistní Kapitol byl stejně jako Bílý dům prvně dokončen na konci 18. století a patří dnes k nejvýznamnějším symbolům světové demokracie. Budova slouží jako se o místo schůzí zákonodárného sboru Spojených států demokratických.

7. LINCOLNŮV PAMÁTNÍK, Washington DC

Lincolnův památník ve Washingtonu, D.C.

Další z memoriálů věnovaných dalšímu z velevýznamných amerických prezidentů – tentokrát Abrahamu Lincolnovi, který byl nejzbožňovanějším prezidentem americké historie vůbec. Stejně jako památník Jeffersonův je i tento zdarma a veřejnosti přístupný 24 hodin denně.

8. BILTMORE ESTATE, Asheville

Biltmore estate

Dříve rezidence Vanderbiltů, kdysi nejbohatší rodiny v celé Americe. Tento architektonický zámecký skvost je dodnes největším soukromým domem země. Je dokonce větší než Kapitol! Budova byla dokončena roku 1895 a je za poplatek přístupná veřejnosti.

9. CHRYSLER BUILDING, New York City

Chrysler building, New York

Jeden ze symbolů New Yorku, manhattanský art deco mrakodrap Chrysler Building byl v roce 1930, kdy byl dokončen, nejvyšší budovou světa. To už sice dávno neplatí, přesto si stále drží prvenství v kategorii nejvyšší cihlová stavba na planetě.

10. VIETNAM VETERANS MEMORIAL, Washington DC

pamántík padlým vojákům ve Vietnamu

Památník věnovaný veteránům války ve Vietnamu z černého mramoru byl dokončen v roce 1982. Dodnes je hojně navštěvován válečnými veterány a jejich rodinami či přáteli. Autorkou pomníku byla tehdy teprve jednadvacetiletá studentka univerzity v Yale, Maya Lin.

Dnešńí top desítka je u konce, budeme se těšit příště!

Cestujete do USA? Nezapomeňte na povolení ESTA — s jeho vyřízením vám rádi pomůžeme zde.