Americký stát Aljaška je jednou z nejlepších světových destinací pro výlety do přírody.  Díky své rozloze a řídkému osídlení můžete na Aljašce obdivovat nádhernou divokou přírodu, národní parky a hory.  A právě díky obrovské rozloze státu je návštěva Aljašky výzvou, protože ta nejodlehlejší místa, kde je divočiny nejvíce, mohou být obtížně přístupná.  Skvělým způsobem, jak tuto výzvu zvládnout, je plavba na Aljašku!  
Jde o vynikající způsob, jak spatřit některá z těch nejkrásnějších památek Aljašky a zároveň divokou přírodu.  Na výběr máte z mnoha linek, které se plaví podél těch nejpůvabnějších míst na pobřeží Aljašky.  Většina linek je v provozu během letních měsíců, protože nízké teploty na Aljašce plavbu jindy nedovolují.  Zažádejte o své povolení ESTA, abyste mohli nádhernou Aljašku navštívit již letos v létě.

Aljaška

Většina plaveb na Aljašku začíná v San Francisku, Seattlu nebo v kanadském Vancouveru. Při nákupu letenek do USA na to myslete a v ideálním případě si kupte let do jednoho z těchto měst. Průměrně trvá plavba mezi 7 a 10 dny v závislosti na tom, ze kterého amerického či kanadského města se vyplouvá.

Typická týdenní plavba vypadá následovně

1. den: Vyplutí ze Seattlu nebo Vancouveru (Kanada) a strávení prvního dne na moři.

2. den: Příjezd do městka Sitka, Aljaška.  Sitka bylo historicky ruským hlavním městem Aljašky a bylo také nazýváno New Archangel (Nový archanděl).  Mezi nejhlavnější památky Sitky patří ruská ortodoxní katedrála Svatého Michala, která je replikou původní, Rusy postavené katedrály, jež shořela v roce 1966.

alaska2

3. den: Národní park Glacier Bay  Dechberoucí národní park na Aljašce, ve kterém se nachází křišťálově čistá voda plná divoce žijících živočichů jako jsou velryby, tuleni, medvědi, orli bělohlaví nebo mořské vydry.  Zlatým hřebem návštěvy Národního parku Glacier Bay je pohled na ledovce, ze kterých občas odpadávají obrovské kusy ledu do moře.  

4. den: Juneau, Aljaška  Hlavní město Aljašky může nabídnout mnoho zajímavých pohledů včetně nádherných ledovců a okolních hor a vody.

alaska3

5. den: Ketchikan, Aljaška  Ketchikan je město s téměř 8 000 obyvateli, ve kterém se nachází největší sbírka totemů na světě – jedná se o monumentální sochy vyřezané původními obyvateli Aljašky a severozápadního Tichomoří do dřevěných kůlů vysokých až 18 metrů.  Jedná se o úžasnou atrakci, která každého uchvátí.

alaska4

6. den: Den strávený na moři.

7. den: Návrat do výchozího přístavu.

I při plavbě na Aljašku potřebujete povolení ESTA. Zažijete ale jeden z nejlepších výletů na světě a můžete při něm být přímými svědky života v divočině.  Velkou výhodou je pohodlí během plavby, protože nemusíte přesedat na různé lety nebo podnikat dlouhé výpravy autem po Aljašce, abyste viděli tuto velkolepou nádheru.  
Další výhodou je možnost dostat se blíže do míst, která by byla těžko dosažitelná, pokud byste cestovali na vlastní pěst, např. Národní park Glacier Bay.  Možnost spatřit keporkaky, tuleně nebo mořské vydry zblízka nebo medvědy lovící ryby je podívaná, která se v životě naskytne opravdu jen hrstce lidí.  Doporučujeme zarezervovat si plavbu na Aljašku co nejdříve, protože se konají pouze 4 měsíce v roce a jsou velice oblíbené.

Přečtěte si další článek Průvodce po San Francisku