Americká celní a hraniční správa se snaží cestujícím po příletu zkrátit dobu čekání na pasovou kontrolu za pomocí samoobslužných kiosků.
 

Samoobslužná pasová kontrola je službou, která umožňuje cestujícím vyhnout se po příletu nejen tradičnímu vyplňování celního prohlášení, ale také přeskočit rozhovor s celním pracovníkem. Cílem této služby je zkrátit čekací dobu a dlouhé fronty, ke kterým pravidelně dochází po příletu většího počtu mezinárodních letů.

 

Místo dlouhých front a rozhovorů mohou oprávnění cestující (viz níže) využít samoobslužných kiosků na vybraných letištích a dokončit tak po příletu proces pasové kontroly rychleji.

 

U kiosku jednoduše naskenujete pas, vložíte detaily letu a zodpovíte kontrolní otázky. Po dokončení vám kiosek vydá potvrzení, které společně s pasem předložíte celníkovi, který celý proces dokončí.

 

Této služby mohou využít jak držitelé amerických a kanadských pasů, tak i cestující, kteří pochází z jedné z 38 zemí zapsaných v programu bezvízového styku (Česká republika je členem). Cestující, kteří přiletí do Spojených států s typem víz B1, B2 nebo D, mohou samoobslužného kiosku také bez problému využít. Velkou výhodu kiosků představuje možnost zvolit si jeden z 10 světových jazyků, mezi které patří např. angličtina, španělština a francouzština.

Na území Spojených států amerických nejsou v současné době všechna letiště vybavena těmito samoobslužnými kiosky. Dosud tuto službu nabízí velká mezinárodní letiště jako je New York (JFK), Los Angeles (LAX), Miami (MIA) a také kanadské Toronto (YYZ). Seznam veškerých letišť se samoobslužnými kiosky naleznete zde.

U kiosků jsou permanentně k dispozici pracovníci celní správy, kteří rádi s celým procesem pomůžou. Cestující díky této službě ušetří plno času a zároveň se nemusí mačkat v přeplněných prostorách pasové kontroly.