Americká celní a hraniční správa představila novou službu, která umožňuje cestujícím naplánovat si termín osobního pohovoru v rámci Global Entry programu přímo po příletu. Služba nese název “Enrollment on Arrival” a umožňuje cestujícím absolvovat Global Entry pohovor během imigračního procesu přímo na letišti a tím si zjednodušit standardní proces imigrace při návratu zpět do země.

 

Global Entry pohovor je určen cestujícím, kteří se vrací zpět do Spojených států. Zavedením této služby chce celní správa ušetřit nejen cestujícím drahocenný čas.

 

Služba Enrollment on Arrival umožňuje cestujícím vyhnout se nepříjemné záležitosti, která spočívá v několikaměsíčním čekání na právě zmíněný imigrační pohovor v rámci programu Global Entry. Pokud jste splnili všechny podmínky programu a úspěšně jste do něj byli přijati, po příletu můžete zamířit rovnou ke kioskům Global Entry, naskenovat svůj pas a otisky prstů, a poté si jít rovnou vyzvednout zavazadla. Členové programu Global Entry mohou jako bonus využít službu TSA Pre-Check.

 

Američtí občané, státní příslušníci, držitelé tzv. “zelené karty” a kanadští občané s NEXUS pasem jsou oprávněni program Global Entry využít. Mezi další země, které mohou Global Entry program na základě dohody se Spojenými státy také využit, patří Mexiko, Německo a Velká Británie. Bohužel Česká republika nemá prozatím tuto dohodu uzavřenou. Čeští občané proto tento program nemohou využít.

 

Cestující, kteří se do pětiletého programu chtějí zapojit, musí nejprve podat online přihlášku. Před samotným pozváním na osobní pohovor na jednom z vybraných letišť předchází ještě důkladné prověření uchazeče. I přestože uchazeč podá přihlášku online a vyplní veškeré údaje, je nutné absolvovat již zmíněný osobní pohovor.

 

Za účast v programu se platí poplatek ve výši 100 dolarů. Ten musí být zaplacen ještě  před osobním pohovorem, který se může konat v jednom z více jak 100 registračních center Global Entry, včetně Kanady a Kataru.

 

Je důležité podotknout, že i v případě, že jsou cestující členy programu Global Entry, stále mohou být podrobeni dodatečnému rozhovoru s celníkem přímo na letišti.

 

Tato nová služba je v současné době dostupná na vybraných amerických letištích. Mezi ně patří: New York (JFK), Tampa (TPA), San Francisco (SFO) a také některá kanadská a mezinárodní letiště jako je Toronto (YYZ), Vancouver (YVR) a Dublin (DUB).

 

Seznam všech letišť na kterých najdete Global Entry kiosky naleznete zde.