Spojené státy americké s jejich rozlohou téměř 10 mil km² pokrývá přes 250 000 km dálnic. Při překonávání velkých vzdáleností můžete zažít velmi pestrá dobrodružství, která potkáte nečekaně blízko sebe. Zatímco vás výlet do Bostonu vystaví zcela odlišné kultuře (a téměř i jinému jazyku), služební cesta do New Yorku bude úplně o něčem jiném. Procházka v rozsáhlém otevřeném prostoru na území Texasu působí jako úplně jiný svět ve srovnání s klikatícími se uličkami San Francisca.

Pokud cestujete z daleka, třeba z Austrálie, budete samozřejmě chtít zažít Ameriku na plno a svoje peníze na své cestě pořádně zhodnotit. Za zážitky a dobrodružstvím ale nemusíte jezdit daleko. Stačí se podívat na severoamerický kontinent, kde se nachází celosvětově známé americké přírodní parky. Pokud jste požádali o ESTA vízum, které bylo úspěšně schváleno, od pravého amerického zážitku vás už dělí jen min. 14hodinový let. Než se ale vydáte na cestu, nezapomeňte se také pojistit.

 

 

Kdy je vhodné vycestovat?

U nemovitostí je stěžejní jejich umístění, naopak zemědělství řeší hlavně sezónu. Cestování do USA řeší obě dvě otázky. Často může být důležitější otázka kdy jedete, než kam jedete. Zatímco vám podzimní návštěva New Yorku přinese okouzlující zážitek, v létě se na ulicích New Yorku budete cítit jako v sauně. Období září–listopad přestavuje ideální období na cestování po USA. Dlouhé letní dny totiž ještě nebyly plně nahrazeny kratšími podzimními dny a počasí naopak přináší příjemné teplé dny a mírně chladnější noci. V západní části USA, kam se vydává asi nejvíce Australanů, opadne ve zmíněném období největší vlna turistů a pro náročnější cestovatele budou k dispozici nejrůznější slevy.

Toto období přináší ještě další výhodu, kterou představuje skutečnost, že navštěvovaná místa budou podstatně klidnější nejen z pohledu turistů, ale také vzhledem k počasí. V jihozápadní poušti je toto období velmi suché, což vám umožní podniknout výlety do amerických velkolepých krajin s malou pravděpodobností deště nebo sněhu.

Ačkoliv se budete nepříznivému počasí snažit vyhnout, v podstatě se budete dívat na to, jak tyto přírodní síly již přes milión let tvarují nejrůznější skalní útvary a rokliny, které se právě v mnoha amerických parcích nachází. Systém Národních parků vlastně není o moc více než “divadelní uvaděč”, který vás přivádí na scénu skal a věky trvajících srážek, pod jejichž vlivem se kámen postupně formoval jako pod rukama řeckého sochaře.

Pokud vás láká přes 23 300+ čtverečních kilometrů rozsáhlého, bujného lesa plného termálních úkazů umístěného na vrcholu kaldery/sopky, který se rozprostírá přes tři státy, pak Yellowstonský národní park je to pravé pro vás. V případě, že upřednostňujete spíše horské řeky, pak Grand Canyon National Park v Arizoně bude pro vás mnohem atraktivnější. Milióny let geologické historie se odráží v horách, které jsou rozptýleny řekou. Oba dva úkazy tvoří dohromady jeden ze sedmi přírodních divů světa a vytváří opravdu dechberoucí podívanou. Ještě předtím než se pustíme do toho, co všechno můžete v USA navštívit, podívejme se na to, jak se tam vlastně dostanete.

Vaše dovolená do USA začíná s ESTA

Malebné americké památky se naštěstí nachází pouze půl dne cesty letadlem z České republiky. Další dobrou zprávou je i to, že je Česká republika je členským státem programu bezvízového styku (Visa Waiver Programme – VWP). Tento program umožňuje Čechům vstup na americkou půdu bez nutnosti dlouhého procesu žádosti o vízum a bez návštěvy velvyslanectví. Jediná věc, která stojí mezi vámi a vaším americkým dobrodružstvím, je tzv. Elektronický systém cestovního povolení (ESTA – Electronic System for Travel Authorizations). ESTA je v podstatě online formulář, který jsou povinni vyplnit všichni členové VWP před cestou do USA.

Nyní, když už víte, jak bude vaše dovolená v USA vypadat, pojďme se podívat na to, co tam na vás čeká.

Dostat se do USA zabere pár hodin. Pravdou je, že někdy může let do USA trvat i 24 hodin, ale většinou se jedná o noční lety, což v podstatě znamená jen to, že vás čeká jeden dlouhý odpočinek. Je vhodné si zajistit letenky raději tak dva měsíce před začátkem vaší cesty, protože by se cena letenek mohla o hodně zvýšit. Zároveň by bylo dobré s dostatečným předstihem, současně s nákupem letenek, vyplnit online žádost ESTA. Pokud jedete do USA na dovolenou a na méně něž 90 dnů, poté získání ESTA povolení představuje velmi jednoduchý proces, který vám umožní dvouroční flexibilitu cesty (od data schválení). Přesná doba, po kterou je vaše ESTA platná, závisí také ale na tom, jak dlouho je platný váš pas.

 

A kde tedy začít cestu po USA? Pokud se rozhodnete dovolenou v Americe prožít na plno, určitě byste měli začít na americkém jihozápadě v záblesku a kouzlu Las Vegas v Nevadě. Lety s jedním přestupem vám umožní zahrát si poker za méně než 16 hodin, zatímco lety s dvěma přestupy sice trvají déle, ale na druhou stranu neutratíte vysoké částky za letenky.

 

Jakmile dorazíte do pozoruhodného Vegas, vyplatí se strávit zde jeden až dva dny. Přestože Vegas není tak ohromující místo v porovnání s některými přírodní divy, Las Vegas je prostě fenomén sám o sobě a současně také demonstrace americké opulentnosti a (někdy nepříliš dobrého) vkusu.  Oddechněte si a nechte se pomalu vtáhnout do dění tohoto živého města pro dospělé. Pokud máte štěstí, může se vám podařit náklady na vaši cestu trochu snížit. Přestože se ve Vegas nachází hotely převážně pro movitější turisty, nemusíte zde nutně přenocovat. A i když se vyhnete hlavnímu bulváru (The Strip), tak o celkový zážitek z Las Vegas nepřijdete a ještě přitom trochu ušetříte.

Cenově přijatelné alternativy drahého ubytování se často nachází v blízkém předměstí Henderson a Boulder City, včetně fantastických výhledů na třpytící se jezera a nádherné tzv stolové hory. Jakmile se dostatečně nasytíte pozornosti, vyhazovačů v barech a bufetů, vraťte se zpět na letiště McCarran, půjčte si auto a vydejte se autem po USA.

Nic nemůžete pokazit tím, když svoji trasu zahájíte 275 km cestou po vyhlídkové silnici v Zion národním parku. Během sezóny budete mít mnohem vyšší šanci, cestovat po parku s rozlohou přes 150, 000 ac a strávit noc v malebných tradičních chatkách, které jsou jedinou možností ubytování v parku. Pokud tak učiníte, dostanete povolení, které vám umožní jet autem v samotném srdci kaňonu, trasa je totiž obvykle otevřená pouze pro kyvadlovou dopravu. Pokud se vám bude zdát cena chatek příliš vysoká, v nedalekém městečku Springdale můžete také najít ubytování společně s několika malebnými restauracemi. Ubytování v chatkách je jedinečný zážitek a také často jediná možnost, pokud nemáte moc peněz. Pocit, kdy si dáváte něco dobrého k jídlu a přitom si užíváte výhled na velkolepé červené útesy se nedá dostatečně dobře popsat slovy.

Pokud se vám podaří zapůjčit si voděodolné oblečení, budete připraveni na „The Narrows“, který magazín Condé Nast Traveller zahrnul mezi 13 nejlepších túr na světe. Brodit se proti proudu, zatímco sledujete okolní scenérii vody vrhající odlesky světla na stěny kaňonu, je úchvatné. Národní park si můžete prohlédnout také na koni, kole, s průvodcem nebo bez něj.

Pokud chcete zažít pravé voodoo, vydejte se na Haiti. Naopak hoodoo nejlépe poznáte, pokud pojedete 138 km ze Zionu do Bryce Canyon National Park. Zkamenělý les a přírodně vytvořené útvary jsou výsledkem dlouholetého procesu. Hornina odolává počasí, které se nedá nikdy zastavit a ve světle času – ve srovnání se staletími, která zformovala tyto kamenné divy – budete bezpochyby ohromeni každým detailem těchto přírodních památek. Několik z těchto úzkých, živě zbarvených věží odpovídá výši kancelářských budov a vytváří svoje vlastní panorama. Pokud je to možné, podívejte se na tyto úkazy z Queen´s Garden trasy a z The Navajo Loop. Zabalte si s sebou bundu, protože ve vyšší nadmořské výšce na vás budou čekat nižší teploty. Noční výhled na tyto úkazy připomíná pohled, který můžete najít v  brožuře NASA.

Využitím zkratky skrz Canonville do našeho dalšího cíle, jsme dorazili do rekreační oblasti Glen Canyon, která obklopuje jezero Powell a nachází se ve městě Page v Arizoně. Tato alternativní cesta k Page je známá pod hovorovým označením “Cottonwood Canyon” a je domovem slavného dvojitého klenutého kamene známého jako Grosvenor Arch. Trefně pojmenovaný národní park Kodacrhome Basin je  slastí pro oči, který se také nachází podél této cesty. Pokud vás nelákají bahenní koupele uprostřed silnice, vyhněte se této cestě jestli předpověď počasí hlásí deště. Zůstat několik dní uvězněn venku a poslouchat kapky deště na neprůjezdné silnici možná může znít trochu romanticky, ale je to opravdu nepříjemné.

Standardní tříhodinová cesta do Page má také své kouzlo a pravděpodobnost, že na ní zůstanete uvězněni na věky věků, je podstatně nižší. Jakmile dorazíte, nenechte si ujít Upper a Lower Antelope Canyon, kde se záře odráží do stejně zbarvených přírodně zformovaných struktur. Horseshoe Bend vás dost možná taktéž nadchne, nicméně  může způsobit i závratě v kontrastu s řekou Coloradu, a dovede vás až k tomu největšímu ze všech, Grand Canyonu.

Jste-li milovník filmů, hlavně těch s tématikou Divokého západu, potom si nenechte ujít tzv. svědecké hory a stolové hory. Z města Page také můžete vyrazit do města Kanab. Cesta sem trvá necelé dvě hodiny. Během této krátké cesty budete mít možnost poznat místa, která patří do tzv. „Bucket List“, tedy věcí, které musíte za svého života zažít.. Pokud vás ve Vegas potkalo štěstí, zkuste ho i tady a přihlaste se do online loterie, díky které můžete získat povolení ke vstupu do The Wave and South Coyote Buttes. Toto je totiž jediná možnost, jak tento přírodní úkaz vidět. Zkušený průvodce zajistí, abyste měli ten nejlepší výhled na tyto přírodní úkazy. Pokud jste štěstí neměli, můžete svůj čas strávit také v úžasné oblasti Paria Canyon a ve Vermillion Cliffs.

Severní okraj Grand Canyon a Toroweap Overlook se prakticky nedá popsat slovy, musíte jej vidět na vlastní oči. Tyto přírodní památky nejsou tolik přeplněné turisty, protože 90 % turistů navštěvuje jižní okraj této oblasti. Popsat Grand Canyon slovem “úžasný” se ani zdaleka neblíží tomu, jak obrovský a majestátní doopravdy je, když ho vidíte na vlastní oči. Návštěva Grand Canyonu by měla být zlatým hřebem vaší cesty a také posledním obrazem, který si zapamatujete a to díky dlouhotrvajícímu a uklidňujícímu dojmu, který na vás zanechá. 240 km zpět do Vegas, ještě jeden pokus na hracích automatech a jste připraveni na cestu domů jako nově zrozený Čech.

Tohle všechno můžete zažít a vidět díky VWP a vaší ESTA přihlášce. Naplánujte si dovolenou, zažádejte o ESTA, získejte povolení prostřednictvím automatizovaného a bezproblémového procesu a užijte si to, čemu se říká životní dovolená!

Připravujete se na cestu do USA? Máte v pořádku seznam nutných věcí? Pro více informací o získání cestovního povolení navštivte našeho průvodce ESTA. Rádi si vyslechneme vaše názory, vyřešíme vaše přípomínky a odpovíme na vaše otázky týkající se vaší nadcházející cesty. Neváhejte nás kontaktovat v případě potřeby. Děkujeme!