Surfing je nádherný sport, který pro mnohé své vyznavače rychle přeroste od pouhé fyzické aktivity až v životní styl. Není divu — ve vlnách se skutečně dají zažít pocity, jež byly nejednou přirovnány ke stavu nirvány. Nádherné pláže, majestátní všeobklopující oceán, harmonické splynutí s přírodou, vyčištěná hlava, adrenalin, endorfiny… aneb recept na instantní štěstí. Ať vás již surfing stihl do svých spáru lapit, nebo se na svou první zkušenost ve vlnách teprve chystáte, v USA si přijdete na své. Tady je výběr amerických surfových oblastí a koutů, které stojí za to — samozřejmě nejlépe se surfem v podpaží — navštívit. Nezapomeňte, že než popadnete prkno a zamíříte na letiště směr kterákoliv destinace ze seznamu níže, je potřeba si nejprve vyřídit cestovní registraci ESTA.

 

1. HAVAJSKÉ OSTROVY

Banzai Pipeline, Oahu

Banzai Pipeline, Oahu

Začněme klasikou. Místem, kde se “sport králů” zrodil. Návštěva Havaje je snem a takřka povinností každého zapáleného surfaře. Exotické souostroví v Tichomoří nabízí tu nejširší škálu surfových spotů, od pláží vhodných pro úplné nováčky, až po ty nejnebezpečnější lokace světa. KDE A KDY: Nejvytíženější oblastí je zejména přes zimu severní pobřeží ostrova Oahu. Právě sem se jezdí na lov masivních havajských vln a během listopadu a prosince se tu koná řada závodů za účasti absolutní světové surfařské špičky. Zatímco severní vlny by pro svou náročnost měly být v zimě přenechány pouze opravdovým mistrům, v létě tu naopak zajásají začátečníci a pokročilí. K legendárním plážím Oahu patří Banzai Pipeline, Sunset Beach nebo Waimea Bay.Jižní pobřeží pak funguje, co se velikosti vln týče, přesně naopak. Havaji není přezdíváno “Mekka surfingu” pro nic za nic. Nejen Oahu, ale každý z ostrovů nabízí obrovské množství surfových pláží, ze kterých si lze vybírat v jakémkoliv ročním období.

 

2. VÝCHODNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY

Cocoa Beach

Cocoa Beach

Jeden z turisty nejnavštěvovanějších států USA nabízí, mimo mnoha jiného, i několik velmi kvalitních surfových spotů. Vlny tu ovšem bývají méně konzistentní a proto je dobré mít v rukávu i náhradní plán. Jakmile se však zadaří, panují zde velmi příznivé podmínky hlavně pro surfaře začátečníky. KDE A KDY: K nejvěhlasnějším plážím patří rodiště “surfového boha” Kelly Slatera, Cocoa Beach, dále pak New Smyrna Beach či Jacksonville Beach. Za hlavní sezónu jsou považovány měsíce od října do března, avšak nejlepší vlny lze očekávat během období hurikánů, v srpnu, září a říjnu — bohužel právě tehdy zároveň nejvíce hrozí, že voda zůstane po mnoho dní rovná jako zrcadlo.

 

3. KALIFORNIE

Santa Cruz, Kalifornie

Santa Cruz

Kalifornie se řadí k nejlepším a nejznámějším surfovým oblastem celého světa. Sjíždění vln je dnes neodmyslitelnou součástí místní kultury. Po celém pobřeží státu, od severu až po jih, se rozkládají stovky prvotřídních spotů. KDE A KDY: Stále krásné počasí a více jak 300 jezditelných dnů v roce znamená, že očekávat skvělé podmínky lze zkrátka kdykoliv. Nejlepší pláže? Huntington Beach, Newport Beach, Rincon Point, Malibu, Laguna Beach, The Wedge, Santa Cruz a spousta dalších.

 

4. NEWPORT, RHODE ISLAND

Ruggles surfing USA

Ruggles

Nejmenší z amerických států, Rhode Island, konkrétně pak přímořské město Newport — známé konáním světově proslulých jazzových, bluesových a folkových hudebních festivalů — je domovem patrně největší vlny na celém východním pobřeží. Zajezdí si tu ovšem jen hodně zkušení surfaři. KDE A KDY: Slavný Rhode-Islandský “big wave” spot nesoucí jméno Ruggles funguje celoročně, přičemž ti nejodvážnější jezdci se pouštějí do vln i během období hurikánů, které oblasti panuje od června do listopadu. TIP PRO SMRTELNÍKY: Pokud se na gigantické vlny necítíte, ale zrovna se nacházíte v okolí, pouhých 26 kilometrů od Newportu se skýtá Narragansett, kde si v létě na prkně užijí i ti mnohem méně zkušení.

 

5. MONTAUK, NEW YORK

Ditch Plains, USA

Ditch Plains

Montauk najdeme na východním cípu Long Islandu, přibližně 190 km od New York City. Poloha tohoto původně klidného rybářského městečka vysvětluje nejen jeho trefnou přezdívku “The End” (Konec), ale také proč ho hojně navštěvují surfaři z celého světa — ze všech směrů se sem valí parádní vlny. KDE A KDY: Vyrazte na slavnou pláž Ditch Plains. Nejlépe si tu zajezdíte od Října do Dubna. Letní měsíce s sebou sice nesou vyšší teploty, ale také víkendové návaly turistů a obecně méně kvalitní vlny.

 

6. OUTER BANKS

Nags Head, United States

Nags Head

Outer Banks je pojmenování bariérových ostrůvků, jež lemují pobřeží Severní Karolíny a jihovýchodní konec státu Virginia. Jde o turisticky oblíbenou oblast, kde na vás čekají krásné pláže, rybářské vesničky, golfová hřiště, skvělé restaurace a samozřejmě také vynikající vlny. KDE A KDY: Vyzkoušejte Kill Devil Hills, Kitty Hawk, Nags Head nebo Hatteras Island. Začátečníkům budou vyhovovat letní měsíce, a to nejen pro příjemné teploty, ale hlavně pro přátelštější vlny. Surfovat se tu dá celý rok, podmínky však závisí na mnoha faktorech, jsou těžko předvídatelné a mnohdy i velmi náročné.

 

7. YAKUTAT, ALJAŠKA

Yakutat, Alaska, USA

Yakutat

Ne, nespletli jsme se a ano, budete potřebovat tlustý neoprén. A rukavice. A boty. Za odměnu ale zažijete surfování jako nikde jinde. Okolo městečka Yakutat najdete netradiční spoty, kde se na prkně octnete prakticky osamoceni pouze s přenádhernou přírodou. Na davy surfařů ani turistů, jako je tomu třeba v Kalifornii, zde určitě nenarazíte. KDY: Největší vlny chodívají od Října do Března, teploty jsou však touto dobou tak extrémní, že je snese opravdu málokdo. Místní považují za ideální — vzhledem k poměru teplota vs. vlny — měsíc září.