Milujete jídlo? Vyzkoušet typické místní delikatesy během cest do cizího kraje je pro mnohé cestovatele jednou ze zásadních (né-li nejzásadnější) součástí výletu. Vždyť existuje tolik úžasných jídel a nevšedních specialit, že je za celý život nestihneme ochutnat! Poznávat svět skrze mlsný jazýček je skvělý způsob jak si danou zemi všemi smysly užít a třeba si ji i právě pro zdejší pokrmy zamilovat. Co nesmíte vynechat pokud trávíte čas v USA? Máme pro vás 10 typických amerických dobrot, které nejen gurmáni-fanatici musejí bezpodmínečně okusit.

 

  1. Apple Pie

americký apple pie

 

Nejikoničtější americký dezert je právě apple pie, tedy jablečný koláč. Ten úplně nejlepší se peče na podzim, během jablečné sezóny. Najdete ho však po celý rok prakticky v každé americké pekárně. Ideálně však ulovte kousek od něčí babičky, protože nic přece nemá na koláč domácí.

 

  1. Bagel

americký bagel

 

Tohle kulaté pečivo je typické pro New York, kde sice nevzniklo, mají ho tady ale nejlepší. Důvodem je jak zručnost místních pekařů, tak složení vody v lokalitě — poměr vápníku a hořčíku zaručuje, že bagely jsou na povrchu křupavé, uvnitř vláčné.

 

  1. Barbecue Ribs

barbeque žebírka

 

Grilovaná žebírka! Američané grilování zbožňují. Každý si bedlivě střeží své osvědčené postupy a recepty, protože věří že právě on umí připravit ta nejšťavnatější… Vynikající grilovaná žebírka najdete po celé USA, ale ta úplně nejlepší vám prý připraví uprostřed země — ve státech Texas, Oklahoma, Missouri a Kansas.

 

  1. New England Clam Chowder

clam chowder z Nové Anglie

 

Jedná se o typickou polévku ze škeblí, která se stala proslulou v Nové Anglii, kde bylo obrovské množství… škeblí. Obyčejně vám bude tato krémová, bramborovo-škeblová specialita servírována s ústřicovými krekry. Perfektním městem, kde si New England Clam Chowder objednat, je například Boston.

 

  1. Philly Cheese Steak

 cheese steak z Filadelfie

 

Přeložit můžeme jako Philly sýrový steak, ale zní to podivně, tak zůstaňme u originálu. Jedná se o sendvič plněný tence krájeným hovězím masem a zalitý tekoucím sýrem. Seženete ho všude, kde hledat ten nejtypičtější určitě tušíte — ano, ve Philadelphii.

 

  1. S’Mores

 

Tuhle velmi americkou sladkou sváču nevynechejte až budete  kempovat a večeřet u ohně. Základem je opečený pěnový bonbon “marshmallow”, ze kterého společně s kouskem čokolády vytvoříte jakýsi malý, “krekrový” sendvič.  Než se do toho pustíte, nechte čokoládu ať má čas se trochu rozpustit.

 

  1. Chicken And Waffles

 kuře s vaflemi

 

Jednoduché — kuře a vafle — ovšem poněkud nevšední. Na vafle přijde porce smaženého kuřete, to se zalévá javorovým sirupem. Tuhle smělou kombinaci můžete také ochutnat prakticky kdekoliv v Americe, tou nejtypičtější oblastí je Jih. Nechystáte se třeba do Atlanty?

 

  1. Burger

 hamburger

 

Nemůže chybět absolutní legenda americké kuchyně, pořádný hovězí burger. Kam na ten nejlepší? Toť věčná otázka a předmět nekonečných hádek. Na západním pobřeží zkuste In-N-Out Burger, na východním Shake Shack. Ještě lepší ale můžete ochutnat kdekoliv po státech — v restauracích jménem Five Guys. Ten úplně nejdokonalejší si ale musí každý najít sám a většinou pro něj projít nespočet zapadlých bister se dvěma stolky, a nespoléhat se na pouhé, ač chutné, řetězce. Dokonalý burger si totiž musíte zasloužit.

 

Chystáte se brzy na cestu do USA? A máte už vyřízené povolení ESTA, které je potřeba ke vstupu do země?

 

Zažádejte o ESTA zde, jednoduše a rychle — ukážeme vám jak na to.