Milujete cestování, milujete jídlo a rádi byste na příští cestě okusili Ameriku.

 

Skvělý nápad!

Jak se jistě shodneme, právě objevování unikátních delikates, restaurací, pouličních dobrot nebo třeba farmářských trhů je jedním z nejlepších způsobů (bezesporu tím nejchutnějším), jak zemi, oblast či město zažít a pocítit všemi smysly. A odvézt si domů hromadu lahodných zážitků.

JENŽE – vyrazit za oceán není levná záležitost a to i bez hojných návštěv nejvyhlášenějších (čti nejdražších) lokálů. Některá města jsou zkrátka velmi drahá, jiná sice spoustu možností levně se najíst nabízejí, nabídka je to ovšem nepříliš zajímavá či čímkoliv výjimečná.

Proto jsme pro vás dali dohromady seznam měst, kde se tyto pro jedlíky-cestovatele zásadní atributy – 1. skvělé jídlo reflektující místní tradice, unikátní chutě a historii a 2. příznivé ceny – protínají.

A tady jsou:

 

LOS ANGELES, Kalifornie

První mekkou fantastických chutí za přijatelnou cenu je, pro některé možná překvapivě, okouzlující a filmovými hvězdami se hemžící LA. Samozřejmě, luxusních restauraci je tu požehnaně, losangeleští rezidenti jsou však velkými fanoušky jídel za hubičku.

Na každém rohu na vás čeká nějaká ležérní mexická taqueria (restaurace zaměřená zejména na tacos a burrita), ve které se budete olizovat až za ušima.

Vedle mexických dobrot si v LA užijete dosyta také mezi místními velmi oblíbeného sushi a dalších pokladů japonské kuchyně. Díky tomu, že sushi restaurací je zde opravdu mnoho, dá se poměrně snadno narazit na místo, kde za večeři neodevzdáte své celoživotní úspory.

levné sushi v los angeles

Stejně tak se můžete těšit na nepředražené možnosti snad každé světově proslulé kuchyně, stačí jen trošku hledat a gurmánské zážitky si předem naplánovat.

 

DETROIT, Michigan

V Detroitu se snobské restaurace jen těžko hledají, což je pro cestovatele/jedlíky kteří potřebují hlídat svůj rozpočet, skvělá zpráva.

Víte co mezi obyvateli Detroitu nejvíc frčí? Coney – variace klasického amerického hot dogu s čili a cibulí. Coney se stal téměř synonymem Detroitu a říká se, že nelze okusit jedno bez druhého.

jak se najíst levně v Michiganu

Proto pokud zavítáte do Michiganu, nesmíte coney vynechat! Hned na druhém místě za “detroitským párkem v rohlíku” se o pozornost hlásí další místní oblíbenec, chilli fries (čili hranolky).

Pokud toužíte po poctivé americké snídani či obědu, vsaďte na moderní jídelny jako je třeba Parks & Rec.

Detroitskou gastro scénu navždy změnila řecká vlna imigrantů ze začátku minulého století. Dnes na řecké delikatesy narazíte po celém městě. Najděte si třeba svůj vlastní top gyros – zkusit více než jeden či dva vás finančně nepoloží.

 

CINCINNATI, Ohio

V Cincinnati se zvládnete moc dobře najíst za nevelký peníz bez problému skoro všude. Pro návštěvníky-nováčky ale může být samotná objednávka poněkud oříšek. Dělají si to tu zkrátka po svém.

Tak například typická miska amerického čili: v Cincinnati se čili servíruje s nudlemi a vlastně je to spíše taková skořicí ochucená masová omáčka. Navíc budete tázáni, zda si dáte “trojku” (čili, nudle a sýr), “čtyřku” (cibule či fazole k tomu) nebo “pětku” (se vším). A budete to chtít posypat ústřicovými krekry? Jinými slovy – těšte se na bezprecedentní jídelní zážitky.

 

tradiční americké pokrmy za slušnou cenu

Silnou subkulturou jsou v Cincinnati, s epicentrem ve čtvrti jménem Over-the-Rhine (Přes-řeku-Rýn) Němci, kteří samozřejmě zanechali svou stopu také v oblasti gastronomie. Specialitou je dnes goetta, což je původem německá placka z mletého masa a obilovin, v Německu oblíbená zejména k snídani. V Cincinnati dokonce každé léto probíhá goetta festival.

U Cincinnati dnes skončíme, příště se ale můžete těšit na zbytek těch nejlepších amerických měst, která si jako milovník jídla užijete i pokud váš cestovní rozpočet není bezedný. A pokud mezitím zatoužíte po dalších cestovatelských tipech z USA, najdete je například zde.