Los Angeles, Detroit a Cincinnati – 3 města, kde se báječně najíte a příliš za to neutratíte – jsme probrali v minulém díle, želízek v ohni ale máme víc. Dnes tento seznam dokončíme.

Které další destinace jsou pro nadšence do jídla, kteří své výdaje chtějí udržet na uzdě, jako dělané?

 

ORLANDO, Florida

Přes 70 milionů cizinců navštíví Orlando každý rok. Velkou většinu lidí sem táhnou proslulé zábavní parky, kde však také svou návštěvu města projí. A to je chyba! Strava v Legolandu či Mořském světě není zrovna třikrát výjimečná a už vůbec ne levná (a předražený (pod)průměr je přesný opak toho, co dnes hledáme).

Orlando pojalo za svůj nový domov v letech sedmdesátých mnoho uprchlíků z Vietnamské války. Dnes, a to zejména ve čtvrti jménem Mills 50, proto můžete chuťové pohárky potěšit v nepřeberném množství vietnamských restaurací, kde se najíte za příznivou cenu.

sendvič z Floridy, USA

A nebyla by to Florida, aby jste se v Orlandu nesetkali s kubánskou kuchyní. Pro vynikající (a nedrahý) kubánský sendvič, kubánský hamburger nebo empanadas vyzkoušejte například Zaza New Cuban Diner nebo Black Bean Deli.

 

HOUSTON, Texas

Čtvrté největší město USA nabízí širokou škálu možností co se dobrého, ale nikoliv předraženého, jídla týče.

Houston je v Texasu a v Texasu milují grilování, tex-mex a steaky. Jste-li “masožraví”, budete v ráji. Masovými hody ale nabídka zdaleka nekončí.

tradiční americká grilovaná žebírka

Ochutnat můžete taktéž vliv nedalekého New Orleans, Karibiku a další rozmanité kuchyně převzaté od přistěhovalců z Vietnamu, Indie, Korey, Nigérie a mnoha dalších zemí.

V Houstonu také rádi všechny tyto diametrálně odlišné kuchyně mixují a vytvářejí tak velmi neotřelé koncepty. Ochutnat tak můžete třeba mexicko-korejská jídla v restauraci na čtyřech kolech Gogi! nebo vietnamsko-cajunské kombinace v Crawfish & Noodles.

 

ALBUQUERQUE, Nové Mexiko

V Albuquerque umějí na poli gastronomie špičkově hlavně dvě věci – zaprvé klasická typická americká bistra (neboli hamburger, hranolky a mléčný koktejl u dálnice), zadruhé zejména na čili založenou novomexickou kuchyni. (Pozor – tady se čili nepíše anglicky “chilli” nýbrž “chile” a místní na tom celkem důrazně trvají.)

A ani pro jeden z případů nepotřebujete sahat hluboko do kapsy.

Frontier, studenty hojně navštěvovaná restaurace (jinými slovy finančně přátelská), dělá skvěle obojí.

pečivo z Nového Mexika

Pro pečené dobroty zamiřte do Golden Crown Panaderia a nezapomeňte si odnést a ochutnat jejich chléb se zeleným CHILE. Přijďte včas, ať na vás zbyde!

 

TUCSON, Arizona

Na obecných seznamech nejlepších měst světa na Tucson asi jen tak nenarazíte, v oblasti jídla je ovšem velikánem. Jde o první město v USA, jež bylo poctěno označením UNESCO “City of Gastronomy” (město gastronomie) a to pro svou osobitou kuchyni, tradiční zde pěstované potraviny a více než třistaletou zemědělskou historii.

Moderní specialitou Tusconu je chimichanga, což je opěvovaný pokrm, který vznikl jednoho krásného dne, když v restauraci El Charro Cafe burrito omylem spadlo do fritézy.

hot dog

Nevynechejte ochutnávku populárního Sonoran hot dogu, oblíbené variace americké klasiky, jež zahrnuje obalení párku slaninou, přidání fazolí pinto a přelití salsou. Zkuste jej třeba v El Güero Canelo.

Už se vám sbíhají sliny? Tak to je nejvyšší čas vyrazit na zkušenou (vlastně ochutnávanou) do světa (vlastně do USA). Tak kam to bude?

Než se za lahodnými pokrmy hladově rozletíte, nezapomeňte si nejprve vyřídit povolení ke vstupu ESTA. Nevíte-li si rady a potřebujete-li pomocnou ruku při jeho vyřízení, se vším vám rádi pomůžeme zde.