Hlavní město USA a jeho dominanty většina z nás už dobře zná, i pokud jsme se za celý život neopustili svou rodnou zem. Stačí mít doma televizi nebo s oblibou sledovat americké filmy. Přesto – a právě proto – je moment, kdy Washington D.C. člověk na vlastní kůži pozná poprvé, neopakovatelný a působivý.

Je málo míst, které toho pro nefalšovaného a nadšeného turistu nabízí víc, než D.C. Čeká na vás navíc tolik galerií, muzeí, a dokonce i jedna zoologická zahrada, kde vstup je zcela zdarma. Příjemný bonus…

Nemáte na prozkoumání města moc času? NEVADÍ — to nejlepší z nejlepšího zvládnete oběhnout, spatřit, zažít a ochutnat během pouhých tří dnů. Máte-li času víc, či dokonce požehnaně, plán si samozřejmě snadno přizpůsobíte, rozptýlíte nebo rozšíříte podle svého gusta.

V dnešním a příštím díle se ale zaměříme na washingtonskou “rychlovku” a jak svůj čas v hlavním městě naplno využít.

 

DEN 1

Kapitol Spojených států amerických

Budova Kapitolu Spojených států amerických

Není novinkou, že Washington D.C. nabízí neskutečné množství významných budov. Tou, kterou nesmíte zmeškat za žádných okolností, je sídlo obou komor Kongresu Spojených států, pro město ikonický Kapitol. Pokochat se jím můžete nejen zvenku, tak jak jej známe z mnoha a mnoha fotek, ale dokonce i zevnitř — a pozor — jednu z nejslavnějších budov USA i světa si můžete s průvodcem projít úplně zdarma.

 

Washingtonův monument

monument - Washingtonův památník

Památníky na počest prvního amerického prezidenta George Washingtona, který pro svou zem vybojoval nezávislost na britské nadvládě, existují po Americe celkem tři. Určitě je vám jasné, kde hledat ten nejznámější… a těžké ho tady najít určitě není — bezmála 170 metrů vysoký obelisk se z vašeho dohledu jen těžko schová. Pokud se rozhodnete pokračovat k monumentu po návštěvě Kapitolu, dále podél obdélníkového jezírka s příznačným názvem Reflecting Pool, tedy “odrážející bazén”, kde se monument zrcadlí, až k Lincolnovu památníku, pak během pouhých asi třiceti minut zvládnete ty nejlepší památky v DC rovnou “jedním vrzem”.

 

Union Station

proslulá Union Station ve Washingtonu

Jen o pár bloků dál narazíme na další velkolepý bod zájmu. A vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní stanicí města jak pro dopravu železniční, autobusovou, tak i místní metro, patrně se Union Station nevyhnete, ani kdybyste chtěli. Ale to nechcete! I pokud se nehodláte podzemku využít (vězte, že veřejná doprava je v D.C. překvapivě snadná a dobře fungující), architektura stanice stojí za to, abyste se na Union Station zastavili a prohlédli si alespoň hlavní halu.

 

Union Market

Union Market v hlavním městě USA

Protože už jste toho první den stihli spoustu, určitě budete mít hlad. Je čas na Union Market! Nejen, že zaženete kručení v břiše, ale můžete na jediném místě ochutnat snad všechno, co D.C. nabízí. Union Market sloužil od roku 1931 jako zastřešené trhy, dnes je hlavně  rájem gurmánů. Získat zde jako prodejce jídla permanentní místo není vůbec žádná sranda a konkurence je obrovská… udrží se jen ti nejlepší z nejlepších a tudíž špatně se tady najíst vlastně ani nedá.

 

Calico

bar plný místních - Calico v centru Washingtonu

První den plný D.C. turismu a obíhání všech těch překrásných památek doporučujeme vykontrastovat posezením v některém “místňáckém” moderním, přesto uvolněném baru jako je třeba Calico, kam washingtonští rádi přijdou posedět na koktejl po práci. Skvěle se odreagujete, pobavíte, dáte odpočinout uběhaným nohám a nasajete tu správnou autentickou atmosféru.

A je to. Den první je za námi. Čekají nás ale ještě další dva dny plné poznávání toho nejlepšího z Washingtonu D.C. — v příštím příspěvku!