Co Se v Americe (Ne)dělá?
Jiný kraj, jiný mrav. Když přijedeme do nové země úplně poprvé, čekají nás sem tam situace, ve kterých v nás chování místních vzbudí podivení, nebo kdy naše humorná poznámka (v kombinaci s neznalostí odlišné kultury) způsobí menší či větší faux-pas. I to k poznávání a cestování patří, mnohdy právě tehdy vzniká mnoho skvělých historek, navíc nějaká ta nepatřičnost se pro váš status cizince většinou rychle odpouští či zcela přechází. Přesto je dobré a vstřícné si před cestou nastudovat alespoň ty základní zvyky s nimiž lze předpokládat že se setkáte, a mít tak jistotu, že vás ani jako návštěvníka-nováčka jen tak něco nevyvede z míry.
Nežádoucí hotovost
Američané preferují kreditky před papírovými dolary. Tak moc, že se dokonce můžete setkat i s přirážkou při platbě v hotovosti! Vždycky je dobré mít u sebe nějakou tu bankovku a minci (více o spropitném níže), vězte ale, že se chystáte do země, jež uznává zejména bezhotovostní platební styk.
Velmi žádoucí dýško
Amerika je zemí “tuzérskou”. Je běžnou praxí dávat spropitné, obsluha to od vás očekává — často právě dýško tvoří značnou část platu, v restauracích je jeho neposkytnutí považováno za znak nízkého vychování. Kolik? Nejlépe 20%, alespoň 10%. Záleží samozřejmě i na míře vaší spokojenosti.
Vždycky včas
V Americe se opožděný příchod na schůzku považuje za neomalenost. Deset, patnáct minut tady rozhodně neplatí za “ještě přijatelné”. Choďte přesně… nebo raději o pár minut dříve. Zvažte zda vám hrozí zpoždění kvůli hustotě provozu a vezměte si dostatečnou časovou rezervu.
Vlastně takové “ahoj”
Zdvořilostní otázku “how are you”, tedy “jak se máš” uslyšíte všude a pořád, vnímejte ji ale raději jako ekvivalent obyčejného pozdravu. Baristku v kavárně patrně nezajímají detaily vaší cesty po západním pobřeží a řidič autobusu nechce slyšet, že toho teď v práci na vás bylo moc. Stačí se usmát, odvětit “how are you” zpátky a všichni budou spokojeni.
Nekopírujte televizi
Slang a časté používání hanlivých výrazů, které na nás valí filmové a televizní výsledky amerických produkcí, není radno před místními napodobovat. Drsné vyjadřování, které může na obrazovkách působit jako běžná součást mezilidské komunikace, je ve skutečné Americe vnímáno velmi negativně a urážlivě.
Na zdraví?
Pít alkohol je povoleno od 21 let a na veřejnosti platí, až na pár vyjímek, zákaz ostřejší nápoje konzumovat. Striktně. Pokud zrovna netoužíte spatřit americkou policejní celu zblízka, raději ctěte obě tato pravidla.
Těší mě
Američané jsou spíše rezervovaný národ. Proto si vřelé objímání a líbání raději schovejte pro rodinu a blízké přátelé, a pro jistotu, aby se nikdo necítil nepatřičně, vsaďte na formálnější přivítání — pevný stisk a potřesení rukou.
No a také se například neptejte prostorově výraznější dámy na pohlaví miminka, nejste-li si jejím těhotenstvím stoprocentně jisti — ale to už hovoříme globálně…
Připraveni vyrazit? A máte již vyřízené povolení ke vstupu do USA?