JAK VYZRÁT NA ŘÍZENÍ V USA
Jak možná víte, USA je zemí automobilů. Už od dob Henryho Forda a jeho sériové výroby vozu Ford-T, jsou auta pro mnohé Američany vášní, každodenní samozřejmostí, jistotou a jediným spolehlivým způsobem dopravy. Není tedy divu, že řídí všichni a všude, a i pro turisty je auto tím nejlepším a nejlevnějším způsobem dopravy. Půjčovny aut jsou na každém rohu, a pokud jedete na delší dobu, tak se dokonce vyplatí si auto v jednom bazaru koupit a na konci pobytu ho v jiném zase prodat. Funguje zde dobrý koloběh ojetých vozů a jejich cena tak bývá opravdu neuvěřitelně nízká. Levné jsou i benzin a nafta, takže se zde každý vášnivý řidič může opravdu vyřádit.
Právě kvůli vysokému počtu řidičů a vozidel se v Americe setkáte převážně se čtyř- a vícepruhovými silnicemi. Mohlo by se na první pohled zdát, že řízení v USA bude mnohem náročnější, ale opak je pravdou. Obecně jsou zde pravidla silničního provozu velmi podobná těm našim. Nějaké zvláštnosti se zde však najdou a našince s povolením ESTA pro cestu do Spojených států by mohly zaskočit. Pokud se tedy nechcete v některých situacích cítit jako Alenka v říši divů, uvádíme zde, na co si dát pozor. Nakonec byste mohli taky skončit třeba v rukou místního šerifa.
TOLERANCE V KAŽDÉM SMĚRU
Znáte ten vtip, jak se maminka ptá Pepíčka, jaká byla cesta s tátou autem, a Pepíček odpoví: „Předjeli nás dva volové a tři blbci, a my jsme předjeli jednoho slimáka a dva ponocné“. Tak tomu by se v USA asi nesmáli. Řidiči jsou zde totiž mnohem ohleduplnější, takže žádné nadávky, nemístné poznámky a posunky nebo vztek za volantem zkrátka skoro neznají. Amerika je zemí plnou aut, řídit tu lidi umí snad dříve, než se naučí mluvit. Řidičák ale dostanou až v šestnácti. Na silnici ale úplně běžně potkáte i osmdesátileté řidiče, a všichni jsou na sebe navzájem tak nějak zvyklí a jsou k sobě tolerantní. Na silnici tak nikdo zbytečně netroubí, nekřičí z okénka a nejezdí příliš agresivně.
DLE PŘEDPISŮ ZA (TÉMĚŘ) VŠECH OKOLNOSTÍ
Možná i proto, že řídí téměř všichni a proto, že se na silnici potkávají řidiči všech věkových kategorií a povah a jsou k sobě navzájem tolerantní, jsou řidiči tolerantní i k dopravním předpisům. Všude se dodržuje stanovená rychlost (alespoň tedy ve městech), řidiči si dávají navzájem přednost.
NĚKDY MŮŽETE I NA ČERVENOU
V některých případech smíte odbočit vpravo i v případě, že vám svítí červená. Podmínkou je, že nesmíte nikomu křížit cestu, tedy dáte přednost všem těm, kteří mají zelenou. Možná se vám to tak nezdá, ale tohle pravidlo může provoz výrazně usnadnit a ušetřit vám zbytečné zdržování na křižovatce. Není tomu však pokaždé, pokud odbočení vpravo možné není, uvidíte nápis NO TURN ON RED. Pozor si dejte snad jen v New Yorku, se doprava odbočovat nesmí vůbec.
NEJEDU MOC RYCHLE?
Jedním z největších rozdílů nejen na silnicích je použití imperiálních jednotek. Rychlost se tedy neměří v kilometrech za hodinu, ale v mílích za hodinu. Můžete se tedy cítit jako Travolta v Pulp Fiction, když nestačí divit nad tím, že ve Francii neznají čtvrtlibrák se sejrem, neznají totiž libru jako jednotku hmotnosti. A tak váš tachometr může ukazovat 70 a vy se přitom cítíte aspoň na 110. A máte pravdu, jedna míle je totiž asi 1,6 km. Obecně jsou tu povolené rychlosti nižší než u nás – ve městě 35 až 45 mil za hodinu, na dálnicích pak 65 mil v hodině.
DŮ JŮ SPÍK INGLIŠ?
Na silnicích v USA budete muset znát alespoň základy angličtiny. Na rozdíl od evropského dopravního značení s pomocí symbolů, kterým rozumí celý svět, zde uvidíte dopravní značky. Po vyřízení povolení ESTA a před cestou do USA je tedy vhodné zopakovat si pár slovíček. Místo značky pro jednosměrku tedy můžete vidět výmluvný nápis NO WAY, místo čísla v červeném kruhu uvidíte nápis SPEED LIMIT a uvedenou rychlost v mílích za hodinu, jako značku pro nejvyšší povolenou rychlost. Zde je několik dalších značek, na které je dobré dát si pozor: CAR POOLS ONLY – zde smí jet pouze vozidla se 2 a více lidmi, v některých případech to platí až pro tři a více lidí. Tato značka je navíc doplněna malým kosočtvercem. Dalším důležitým nápisem je DETOUR, což znamená objížďku na silnici, a pak také CAUTION, což je nápis varující před jistým rizikem na silnici (padající kameny atd.). Zpozornit byste měli také v případě nápisu SPEED BUMP nebo pouze BUMP, což znamená většinou retardér na silnici, a uvidíte-li nápis XING, tak to neznamená, že jste v místní čínské čtvrti, ale že se blížíte k přechodu pro chodce.
TOLIK DRUHŮ SILNIC
Zatímco u nás rozlišujeme jen tři základní druhy silnic, ve Spojených státech je rozlišení jednotlivých druhů malinko komplikovanější. Nabízíme tedy stručný přehled některých z nich, abyste na svých cestách Amerikou s povolením ESTA doslova věděli, na čem jste.
Nejčastěji se budete zřejmě pohybovat po HIGHWAY, což jsou takové dálnice v rámci jednotlivých států. Mezi jednotlivými státy se pak můžete pohybovat po silnicích označených INTERSTATE, které jsou rozmístěny po celých státech. V případě, že spěcháte, budete nejspíš chtít využít EXPRESSWAY nebo FREEWAY. Na těchto silnicích totiž, stejně jako v prvních dvou případech, nepotkáte chodce nebo cyklisty a téměř žádné křižovatky. Pro pomalejší jízdu národními parky a turisticky zajímavými oblastmi nejspíš zvolíte PARKWAY nebo SCENIC DRIVE, což jsou silnice s omezeným přístupem větších vozidel a jsou často zasazeny do hezké krajiny nebo zajímavého architektonického prostředí.
Dalším aspektem řízení, a vůbec pohybu po Spojených státech, je vysvětlování cesty. Pokud se na cestu zeptáte v našich končinách, odpovědí vám zřejmě bude věta typu „Jeďte pořád rovně a po sto metrech doprava“. Američané ale mají stále dobrý orientační smysl a vědí, kde leží která světová strana. Kromě toho, že vzdálenost je uváděná v mílích nebo jiných imperiálních jednotkách, budete navíc posláni na východ místo doprava, popřípadě na sever, jihozápad atd. Je tedy dobré mít vždy přehled o světových stranách. Za zmínku také stojí, že je často na ceduli namísto vzdálenosti uveden čas, za jaký na dané místo dorazíte. Takže když chcete vědět, jak daleko je váš cíl a kudy se tam dostanete, můžete klidně dostat odpověď jako „Je to dvacet minut jihovýchodním směrem”.
TAK KDE JE TEN SEMAFOR?
Jistě znáte ty situace, kdy stojíte na červenou a málem si musíte vykroutit krk, abyste viděli na semafor. V USA to vyřešili po svém a dobře. Semafor je totiž vždy až za křižovatkou, nikoli před ní, a je uprostřed, a ne vpravo. Jasně tak vidíte, kdy máte šlápnout na plyn. Pod semaforem je navíc většinou cedule s názvem ulice, takže už z dálky můžete vidět, kde jste.
ZASTAVIT, STÁT!
Na velkých křižovatkách bez semaforů můžete vidět ceduli s nápisem STOP ALL. Znamená to, že mají zastavit všechna auta ve všech jízdních pruzích. Obecně pak platí, že kdo dřív zastaví, dřív vyjíždí. Zde se opět ukazuje, jak jsou řidiči v USA tolerantní a pozorní. Nikdo nikomu nevjíždí do cesty a nepředbíhá, všichni mají přehled o tom, co se děje, a výsledkem je poměrně plynulý provoz, i když se ocitnete na čtyřpruhové křižovatce plné aut. V praxi se toto řešení zdá být lepší, než kruhové objezdy, které se na amerických silnicích začínají objevovat až dnes.
PŘEDJÍŽDĚNÍ Z OBOU STRAN A OTÁČENÍ DO PROTISMĚRU
V USA není moc obvyklé přejíždět z jednoho pruhu do druhého, zato můžete předjíždět zleva i zprava. Umožňuje vám to právě více pruhů v každém směru. Na takovýchto silnicích také není problém otáčet se do protisměru, a tak je povolen i tento manévr, u nás spíše považovaný za nešvar. Povolen naopak není tam, kde vidíte ceduli s nápisem NO U-TURN.
POZOR NA MUŽE ZÁKONA!
Pokud uvidíte v zrcátku podezřele blikající auto, zpozorněte a zastavte u kraje silnice. Hádáte správně, právě vás zastavila policie. A nemusí jít pouze o dopraváky, například v národních parcích vás může zastavit i Ranger, v Texasu zase Sheriff, tedy šerif. V takových situacích vyjděte policii ve všem vstříc. Pamatujte, že je důležité držet ruce neustále na volantu, ať na ně může člen hlídky vidět. Není radno klást jakýkoli odpor, na rozdíl od domoviny vás zde nikdo nezastaví jen tak z dlouhé chvíle. Policie je zde důrazná a přísná, ale spravedlivá. Při kladení odporu však můžete skončit i v chládku místní cely. Případnou pokutu neplatíte nikdy na místě.
Pokud tedy nechcete dostat pěkně mastnou pokutu nebo si dáchnout v místní cele, dbejte předpisů za všech okolností. Policisté v USA mají totiž skvělý talent nebýt vidět a objeví se až v ten pravý moment, kdy už je pozdě. Pozdě pro vás. Nikdy tedy například nepředjíždějte školní autobus, který stojí a bliká. Vždy dávejte pozor na chodce – jakmile vkročí na přechod, mají přednost. Sledujte také auta před vámi. Pokud nabouráte do někoho zezadu, jste většinou automaticky na vině vy.
Obecně může být řízení v Americe velmi příjemným zážitkem. Na vzájemnou toleranci a ohleduplnost se hezky zvyká a brzy poznáte, jak příjemné je, když nemusíte donekonečna čekat, až vás někdo pustí na vjezdu na dálnici, když vám dají přednost pokaždé, když ji dostat máte, když na vás nikdo na křižovatce netroubí ani nevyhrožuje smrtí. Některým řidičům zvyklým na poměry v Česku může tento adrenalin možná trochu chybět, ale pravdou je, že si roadtrip po USA s povolením ESTA užije celá posádka, tedy i řidič.
Už máte povolení pro vstup do USA?
Už máte povolení pro vstup do USA? Vyřiďte si cestovní povolení online.