Na co před cestou nezapomenout
Každý z nás už v životě něco důležitého zapomněl, patrně dokonce nejednou. Zatímco v některých situacích může být roztržitost humorná či roztomilá, během cestování se podobná selhání mohou krutě vymstít, stát vás dobrou náladu, čas a peníze.
Abyste si návštěvu USA užili naplno a bez zbytečných karambolů, shrnuli jsme dnes pro vás ty nejdůležitější věci na které nezapomenout, chcete-li pravděpodobnost sametově hladkého průběhu cesty zvýšit na maximum.
Mnozí zvednou oči v sloup, ale někomu možná zachráníme dovolenou — nejprve si prosím zkontrolujte PAS! Nezapomeňte se ujistit, že je dostatečně dlouho platný. Česká republika patří mezi země, jejíž občané mohou do Spojených států cestovat i když je platnost jejich pasu kratší než 6 měsíců. Stačí tedy, bude-li platnost trvat po dobu vycestování. Velké procento zemí však tuto půlroční “rezervu” vyžaduje, což může hrát roli pokud USA není vaši jedinou destinací. Stejně je třeba přemýšlet i v případě vízové povinnosti, ale vraťme se od cesty kolem světa zpět k výletu do Ameriky.
Další absolutní nezbytností pro vpuštění do Spojených států je povolení ESTA. Formulář ESTA je vyžadován od návštěvníků ze všech států, jež jsou součástí programu bezvízového styku. Česká republika je součástí tohoto programu, tedy i pro české občany je povolení ESTA nutnost — přes to nejede vlak (v našem případě spíše neletí letadlo…).
Povolení ESTA si jednoduše a rychle můžete vyřídit zde.
S platným pasem a požehnáním americké vlády ke vstupu máte obligátní část za sebou. Přihoďme sem ještě zmínku o vhodnosti cestovního pojištění, neboť americká zdravotní péče patří k nejdražším na světě. Následují doporučení, která zamezí některým, často se vyskytujícím, nepříjemnostem.
Abyste měli (téměř) jistotu, že vaše zavazadla dorazí nepoškozená a bezpečně uzavřená, je doporučeno používat k jejich uzamčení speciální TSA certifikované zámky. TSA je anglická zkratka pro Přepravní bezpečností správu, která na letištích zodpovídá za kontrolu všech zavazadel mířících na palubu. Jelikož ne pokaždé postačí ke prozkoumání obsahu kufru skenovací přístroj, je některé kusy nutno prohlédnout fyzicky. Zavazadla uzamčená TSA certifikovaným zámkem může TSA agent odemknout univerzálním klíčem a vyhnout se tak nutnému poničení obyčejného (necertifikovaného) zámku nebo celého zavazadla.
Při nákupu letenek neopomeňte, že hraniční kontrolu budete muset absolvovat hned při prvním doteku s americkou půdou, tedy na prvním letišti na kterém přistanete. Nejedná se o proces úplně nejsvižnější, ve frontě patrně strávíte několik desítek minut. Také, pokračujete-li v cestě dál, budete muset znovu vyzvednout, nechat projít kontrolou a opět odevzdat všechna svá zavazadla. Proto pokud vás v USA čeká přestup, ujistěte se, že mezi lety máte dostatek času — minimálně 3 hodiny. Šibeniční přestupy vypadají jako adrenalinová zábava ve filmech, v reálu ale zmeškaný let dokáže zbortit plán celé cesty a přivést vás do spánkové deprivace. Při organizaci také dbejte, že území USA protíná 6 různých časových pásem.
Poslední důležitá věc, na kterou je velmi drahé zapomenout — vypněte si po příletu v telefonu datový roaming. Pokud nemáte nějaký speciální cestovní balíček, ceny připojení k internetu přes vašeho českého operátora v zemích mimo EU jsou velmi vysoké a i pouhé stažení e-mailu vás může při vyúčtování mrzet.
Teď, když už vás nemá co nemile překvapit, zbývá už jen popřát vám štastnou cestu a mnoho krásných zážitků!