Legendární Route 66 – nejznámější cesta v USA
Pravděpodobně jedna z nejpopulárnějších cest na světě a hlavní dálnice ve Spojených státech, ano přesně tak, řeč je o legendární Route 66, která vede z Chicaga do Los Angeles a prochází celkem 8 státy. Po cestě poznáte rozmanitou americkou přírodu, známou jako pravé srdce země. Route 66 je ideálním způsobem jak zažít a poznat pravou Ameriku.
Route 66 nabízí nejen nezapomenutelný řidičský zážitek, ale i spoustu možností, jak se seznámit s dalšími nadšenci Route 66. Kromě toho má Route 66 velice zajímavou historii. Její historie je více než 100 let stará a o to nabízí ještě zajímavější zážitek. Před rokem 1926, kdy měla cesta charakter polní cesty a nesla jiné jméno, křižovala tuto cestu National Old Trails Highway. Jednalo se o jednu z vůbec prvních mezikontinentální silnic, která byla otevřena na území Spojených států amerických. Od poloviny 20. století začala Route 66 postupně ztrácet svůj význam. Začaly se totiž stavět jiné vysokorychlostní silnice, které začaly propojovat sousední státy. V roce 1984 byl dokončen poslední úsek a Route 66 se stala historickou cestou se svým kouzlem.
Pošlete online žádost a získejte povolení ESTA na váš e-mail.
I přes ztrátu svého oficiálního účelu (propojení více států), si Route 66 zachovala svá kouzla a tajemství, které ji proslavily a která stále přitahuje plno lidí z celého světa. Původní Route 66 začínala na východě v Chicagu, stát Illinois, a táhla se přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a odtud konečně do slunečného Los Angeles, Kalifornie. Když se podíváte na mapu, ihned si lépe představíte a pochopíte velkolepost této památné Route 66 a pochopíte, že se jedná o vaší životní cestu.
Sepsali jsme pro vás několik ikonických (a někdy i tak trochu podivně zajímavých) motelů, motorestů a čerpacích stanic, které vám pomohou posunout celý americký zážitek po Route 66 ještě výše.
1. Soulsby’s Service Station, Mt. Olive, Illinois
V roce 1926 otevřela rodina Soulsby čerpací stanici Shell na okraji Route 66. Jakmile byla dálnice v roce 1930 předělána, procházela nová trasa přímo před touto čerpací stanicí. Tato změna vedla rodinu Soulsby k rozšíření stanice, která byla provozována až do roku 1991. Čerpací stanice byla poté uzavřena, avšak nedlouho na to obnovena místní nevládní organizací.
2. Bob’s Gasoline Alley, Cuba, Missouri
Tato čerpací stanice je domovem největší sbírky památek padesátých a šedesátých let, která se objevila na trase Route 66. Nachází se zde plno typických amerických cedulí a reklam na populární alkoholické i nealkoholické nápoje. Pouze pár hodin jihozápadně od St.Louis, nedaleko města Fanning, je tato čerpací stanice skvělou zastávkou pro ty, kteří si rádi vychutnávají místa se specifickým charakterem.
Foto © Pixabay, traveLink, 2016
3. Bush Creek Bridge (the Rainbow bridge), Riverton, Kansas
James barney Marsh byl uznávaným americkým inženýrem, který se specializoval na stavbu a konstrukce mostů. Mezi jeho nejznámější projekty patří most Marsch Arch Bridge a více než 70 úspěšně dokončených mostů na Středozápadě, přičemž polovina z nich se dodnes stále používá.
Nová betonová cesta byla nakonec vytvořena ve dvacátých letech, aby propojila těžařská města Baxter Springs, Galena a Riverton. Aby mohlo dojít k jejich úspěšnému propojení, musel být v roce 1923 na této unikátní trase postaven přes 40 m dlouhý most s betonovými oblouky (inspirováno typickým designem J.B.Marsh). V roce 2005 byl tento most opraven. V současné době bohužel slouží jen pro pěší.
Foto © Pixabay, southernbellefabrics, 2016
4. Charles C. „Cash and Carry“ Pyle, Oklahoma
Jako sportovní agent a majitel divadla měl Charles Pyle myšlenku zorganizovat běžecký závod, který by začínal v Los Angeles, Kalifornie, procházel přes Chicago, Illinois a končil až v New Yorku.
Aby mohl Pyle závod zrealizovat, najal několik zajímavých lidí: od profesionálních běžců jako Arthur Newton a Juri Lossman, po hindského filozofa a italského zpěváka.
Kromě toho se snažil najít cestu, jak ze závodu vytěžit peníze. Přišel s myšlenkou, že by města, která se nachází na trati závodu, platila poplatek jako trest za to, že závodníci daným městem neproběhnou. Před příjezdem všech závodníků proto všechna města důkladně označila trasu závodu. První závod byl zorganizován v roce 1928, ale nebyl tak úspěšný, jak Pyle předpokládal. Další rok se Pyle znovu pustil do organizace závodu, ale opět se setkal s neúspěchem, což nakonec vedlo k jeho dočasnému bankrotu.
Můžete požádat o ESTA online? Pročtěte si nejčastější otázky ohledně ESTA víza.
5. Buggy Ranch, Conway Texas
Poté co v roce 1967 Crutchfields otevřeli čerpací stanici s autoservisem a obchod se suvenýry na křižovatce dvou silnic I-40 a TX 207 ve městě Conway, se jejich podnikání obrátilo vzhůru nohama. A to poté co na druhé straně silnice Love´s travel Shop otevřeli svůj obchod a tím přilákali plno potenciálních zákazníků. Aby Crutchfields znovu získali své zákazníky zpět, rozhodli se vytvořit atrakci. Vzali pět aut Volkswagen Beetle (brouk) a naaranžovali je tak, že přední část aut byla zahrabána v zemi a jen zadní část vyčnívala do vzduchu.
6. Blue Swallow Motel, Tucumcari, New Mexico
Pokud jste fanoušky 50. a 60. let a chcete se na chvíli do těchto let vrátit a zažít jejich atmosféru, zastavte se v motelu Blue Swallow. Tento motel je v provozu již od roku 1939 a je zapsán v národním registru historických míst. Interiér motelu je vyzdoben staromódním nábytkem, různými předměty a dýchá z něj umělecká atmosféra, zatímco venku parkují auta na trávníků a cedule s neonovými světly upozorňuje na motel.
7. Dollar Bill Bar, Oatman, Arizona
Město Oatman je známé díky pozůstatkům, které zde zanechali horníci v 19. století. Mezi nimi panoval jeden zvyk. Tento zvyk spočíval v tom, že pokud přišel člověk do baru na drink, tak svůj účet otevřel tím, že vzal jednu bankovku, podepsal ji a nalepil ji na zeď. Tato tradice se ve městě Oatman, v baru The Dollar Bill Bar, stále dodržuje. Turisté přesně podle tradice vezmou bankovku a podepsanou ji nalepí na zeď, kde se nachází více než 100 000 dalších bankovek.
Foto © Pixabay, HUNTER16, 2017
8. Emma Jean’s Holland Burger, Victorville, California
Jedním z nejlepších míst, kde si užijete tradiční večeři na Route 66, je Emma Jean´s Holland Burger. Toto místo je proslulé díky mléčným koktejlů, křupavým kuřecím steakům, lahodným hamburgerům a hlavně díky velkým porcím. Tato restaurace se dokonce objevila i ve filmu Kill Bill 2 (režisér Quentin Tarantino). Jedná se o scénu, kdy Uma Thurman vstupuje do místnosti (právě do této restaurace), poté co se vykopala ze země. Pokud si dáte k jídlu slavný Brian Burger, spojíte si toto místo hlavně se švýcarským sýrem a česnekovým chlebem s parmazánovou krustou.